Delikvent Roy Whiting si odseděl směšně krátký trest. Spoluvězeň mu připravil bolestivé překvapení

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
roy whiting
Zdroj: Roy Whiting, Public domain, via Wikimedia Commons

Roy William Whiting se narodil 26. ledna 1959 v britském Horshamu. Jeho dětství bylo plné zklamání, narodil se jako jeden ze šesti sourozenců, ale během několika let přišel o tři z nich. I toto trauma mohlo podle mnohých mít vliv na jeho následující činy.

V roce 1975 odešel ze školy, aniž by ji dokončil. Nějaký čas pracoval jako doručovatel zásilek a automechanik. Brzy se oženil, ale po roce se jeho vztah rozpadl.

Kromě manželství, ve kterém se mu narodila dcera, měl podle záznamů i nemanželské dítě, jehož matka ale požádala o to, aby mohla po výslechu zůstat v anonymitě. Možná i proto, že se bála, co by se mohlo stát jejímu dítěti.

Po prvním únosu a znásilnění ho nahlásil soused

V roce 1995 Whiting unesl a znásilnil osmiletou dívku. Jeho soused ho později na policii usvědčil, protože poznal při vyšetřování Whitingovo auto.

Násilník se k trestnému činu doznal, proto byl poslán do vězení pouze na čtyři roky. Ušetřil totiž dívku výpovědi u soudu. Původně navrhovaný doživotní trest se mu tak velmi zkrátil.

A to i přesto, že podle znalců existovala možnost, že po propuštění z vězení bude Whiting svému okolí znovu nebezpečný.

V hledáčku policie byl dlouho

V roce 2000 zmizela v blízkosti Whitingova nového bydliště dívka jménem Sarah Payne. Jelikož byl Whiting na seznamu sexuálních delikventů, policie ho brzy začala vyšetřovat.

Přestože Whiting prokazatelně lhal ve svém alibi, nenašly se žádné důkazy o tom, že by právě on měl se zmizením Sarah co do činění. Poté, co bylo nalezeno tělo mrtvé dívky několik kilometrů od jeho domu, byl ale přesto poslán do vazby.

Policie důkladně prověřila stopy ve Whitingově domě, ale žádné důkazy o tom, že by se zde dívka někdy pohybovala, nebyly objeveny. Whiting se mezitím dostal z vazby na kauci.

Později byl ale zatčen za krádež vozidla a nebezpečnou jízdu. A právě tehdy policie našla v jeho autě důkazy, že to právě on zneužil a zabil Sarah Payne.

Z vězení se jen tak nedostane

V roce 2001 byl Whiting oficiálně usvědčen z vraždy Sarah Payne a byl poslán do vězení na doživotí. Jako odsouzený sexuální delikvent to má ve vězení ještě mnohem horší.

V roce 2004 byl napaden jedním ze spoluvězňů, který ho pořezal žiletkou. Sám si vysloužil prodloužení trestu, zatímco Whitingovi zůstala po šití na tváři velká jizva.

Před nedávnem zkrátil vrchní soud Whitingovi trest z doživotí na 40 let. To znamená, že pokud nezemře, vyjde na svobodu v roce 2041 ve věku osmdesáti dvou let.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články