Tomu se říká smůla: Chtěl dokázat nevinu svého klienta a omylem se zastřelil

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vallandigham Celemnt
Zdroj: Profimedia

Clement Vallandigham byl americký politik a právník, který zasáhl i do americké občanské války. Jeho názory byly značně kontroverzní. Do dějin však vešel kvůli způsobu své smrti. Jako advokát se snažil dokázat nevinu svého klienta tak vehementně, že při tom sám přišel o život.

Vallandigham studoval na vysoké škole, ale studium nedokončil. Nakonec si udělal alespoň právní kurz a vytvořil si vlastní praxi jako advokát. Od této pozice se nakonec odklonil a začal se se věnovat politice. Dvakrát byl zvolen do Kongresu za demokraty.

Za své názory byl vyhoštěn

Jeho politické názory byly značně kontroverzní. Nikdy nevystupoval proti otroctví, spíše naopak. Byl proti volebnímu právu pro afroameričany a všeobecně proti rovnosti.

Byl také velkým zastáncem autonomie jednotlivých států. Ty si měly podle něj v mnoha otázkách rozhodovat samy, například i v postoji právě k otroctví.

Politik se také velmi aktivně stavěl proti americké občanské válce, což ho nakonec dovedlo až k soudu. Nejprve byl odsouzen k odnětí svobody, nakonec ale prezident Lincoln rozsudek změnil na vyhoštění.

Po své kontroverzní politické kariéře se Clement Vallandigham přestěhoval do Libanonu v americkém Ohiu, kde se vrátil ke svému původnímu povolání, tedy k advokacii.

Jeho klient byl nevinný

Roku 1871 dostal klasický případ. Dva muži se nepohodli v jednom z místních salonů. Začala rvačka, po které jeden z nich klesl k zemi mrtvý. Byl zastřelen.

Thomas McGehean byl obžalován ze zabití svého soka Toma Myerse. Jeho právník, Clement Vallandigham, si tím ovšem nebyl tak úplně jistý. Začal vytvářet různé scénáře, jak mohlo k zastřelení muže dojít. Podstoupil několik balistických zkoušek, až došel k překvapivému závěru.

Podle advokáta byl muž nevinný. Tom Myers se totiž zastřelil sám svou vlastní zbraní. Když se během hádky snažil vytasit zbraň, ta nedopatřením vystřelila přímo do jeho břicha.

Připravoval se na ohromení poroty

I svůj poslední den strávil Clement Vallandigham testováním své teorie. Poté odešel na svůj hotelový pokoj. Pozval pár známých, kterým chtěl předvést, jak další den přesvědčí velkou porotu o nevině svého klienta.

Vzal si ze stolu nabitou pistoli a zastrčil si ji do kalhot. Když ji vyndával, nechal ji záměrně stále mířit na své břicho. Pak začal vysvětlovat přátelům, jak se Myers přesně v této pozici musel omylem dotknout spouště. V tu chvíli se ozvala ohlušující rána.

Vallandigham byl odvezen do nemocnice, ale žádný z lékařů nedokázal najít v jeho těle kulku. Zemřel tak druhý den na zánět pobřišnice. Jeho klient byl opravdu zproštěn obžaloby a propuštěn. Nakonec byl ale o čtyři roky později zastřelen, opět při přestřelce v salonu.

Zdroj: britannica.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články