Rasputin: Za svůj dar zaplatil tu nejvyšší cenu. Jeho příběh ve vás vyvolá vlnu lítosti

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rasputin
rasputin

Grigorij Jefimovič Rasputin se narodil v roce 1869 do skromných poměrů. O jeho rodině toho není příliš známo, ale podle všeho se jednalo o chudé statkáře, kterým syn zamlada pomáhal.

Ve svých dvaceti letech Rasputin odcestoval do Abaluku, kde si našel ženu. I když ji později opouštěl a cestoval po celém Rusku, zůstala mu až do smrti věrná.

V roce 1879 se vydal na pouť, aby se vzdělával a získal zkušenosti. Důvodů k tomu mohl mít podle historiků mnoho.

Viděl zjevení panny Marie, nebo byl jen unaven stereotypním životem

Nikde není s jistotou zaznamenáno, proč Rasputin na pouť odešel. Podle některých ho k tomu mohl vést stereotyp života, kterým se svou ženou žil, podle jiných se mu zjevila panna Marie a prosila ho o pomoc.

Rasputin začal cestovat po posvátných místech, získával zkušenosti a vzdělával se. Když se pak vrátil ke své ženě, hodně na svou pouť vzpomínal.

Stal se oblíbencem carské rodiny

Když se Rasputin setkal s carevnou Alexandrou a carem Mikulášem, rychle si získal jejich přízeň. Jejich syn totiž trpěl hemofilií. Rasputin se za něho ale modlil a jako zázrakem se mu vždy ulevilo.

Jednou, když byl Rasputin se svou ženou, dostal telegram, že má mladý carevič vážné zdravotní problémy. Odepsal proto carevně, že se za chlapce modlí a že bude opět v pořádku.

Druhý den se skutečně chlapci ulevilo, místní lékaři nedokázali přijít na to, co se stalo. Proto není divu, že začala mít carská rodina k Rasputinovi velký respekt a považovala ho významného léčitele.

Jeho vliv na panovníky se lidem nelíbil

Čím blíže byl Rasputin carovi a carevně, tím méně oblíbený byl v církvi i u společnosti. Byl vyloučen z mnoha spolků, lidé ho pomlouvali, všichni považovali jeho vliv na carskou rodinu za nesmyslný.

Jedna žena z vesnice, kde žil se svou manželkou, se ho dokonce pokusila zavraždit. Bodná zranění se mu však po pár dnech v nemocnici zahojila. Často opakoval, že Bůh všechno vidí, a pokud se k němu bude modlit, dobří lidé budou mít štěstí.

Jenže ani modlení Rasputinovi nakonec nepomohlo. Roku 1916 skupina tří šlechticů pozvala Rasputina na svůj zámek pod záminkou duchovní spolupráce.

Místo toho ho ale otrávili, a nakonec usmrtili třemi střelnými ranami, aby už dál carskou rodinu neovlivňoval.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články