Fidel Castro: Kvůli počtu přežitých atentátů byl považován za nesmrtelného. To, jak se ho snažili zbavit, odrovná i vás

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Fidel Castro
Zdroj: Rob Crandall / Shutterstock.com

Fidel Castro se narodil v roce 1926 a až do roku 2016 se zdálo, že je nesmrtelný. Během jeho vlády na něj totiž byly spáchány atentáty, které jako zázrakem přežil. Zemřel nakonec na stáří ve svých devadesáti letech.

Pozornost si získal především v roce 1959, kdy se stal prezidentem a premiérem Kuby. Stal se také prvním tajemníkem Komunistické strany Kuby. Jako prezident sice pozvedl vzdělanost v zemi a podílel se na rozvoji zemědělství, ale jeho zločiny byly daleko horší než pozitiva, jež jeho vláda přinesla.

Castro totiž zavedl cenzuru tisku, porušoval lidská práva a zadržoval obrovské množství politických vězňů, ke kterým se choval nelidsky. Veškeré jeho chování vedlo k tomu, že na něj bylo spácháno hned několik atentátů, které ale vždy jako zázrakem přežil.

Po druhé světové válce po něm šla CIA

Některé vládní, politické a úřední složky se po ukončení druhé světové války rozhodly, že je třeba Castra zlikvidovat. Dlouho to sice popíraly, protože to bylo v rozporu s pravidly OSN, nakonec ale přesto pravda vyšla najevo.

Bylo odhaleno, že složky CIA používaly takzvanou taktiku věrohodného popírání, kdy podřízení vědomě chránili své nadřízené a lhali o jejich činech. Díky tomu bylo několikrát možné se zapojit do atentátu na diktátora, který mezitím měnil Kubu.

V roce 1960 příslušníci CIA nabídli členům mafie 150 000 amerických dolarů za to, že Fidela Castra zabijí. Zda si pokus o vraždu pomocí otrávených pilulek zvolila CIA, nebo sama mafie, není jasné, každopádně celý pokus skončil neúspěchem.

Poté požadovala mafie náklady na další pokus o vraždu v celkové výši 11 000 dolarů. I ty byly nájemným vrahům zaplaceny, ovšem k pokusu o atentát podle všeho nikdy nedošlo.

V roce 2017 byly odtajněny dokumenty, které spolupráci CIA s mafií popisovaly. V nich je několikrát zmíněno, že tehdejší generální prokurátor nad spoluprací váhal, přesto k ní nakonec svolil.

Osm atentátů ze strany USA rozhodně nebylo konečným číslem

Celkově bylo odhaleno osm pokusů o atentát, na kterých se měly podílet nějakým způsobem Spojené státy.

Politik ležel v žaludku mnoha lidem, a tak se i v jeho vlastní zemi lidé pokoušeli o převraty a atentáty. Nikdy se jim ale nepodařilo Castrovi ublížit. Přežil situace, které si normální člověk ani nedovede představit.

Jedním pokusem o zabití Castra byla potápěčská výstroj napuštěná tuberkulózními bacily. Oblíbeným způsobem bylo využití doutníků, které Castro s oblibou kouřil.

Fidel Castro přežil otrávený doutník, dokonce i doutník, který mu měl vybouchnout u úst. Žádný z pokusů o atentát na jeho osobu se nesetkal s úspěchem, a on tak vládl Kubě až do svého odstoupení v roce 2006.

Tehdy kvůli přibývajícím letům onemocněl a sám si uvědomil, že už na vládu nemá. O deset let později zemřel přirozenou smrtí.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články