Bílá růže a Edelweiss Piraten: Děti, které potrápily nacistické Německo. Řekneme vám proč

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nacismus deti
Zdroj: Bundesarchiv, Bild 183-2007-0329-501 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE , via Wikimedia Commons

Když byl Hitler u moci, snažil se změnit všechny a všechno. A to včetně dětí, jejich výchovy a toho, co z nich má vyrůst. Proto vznikla organizace s názvem Hitlerjugend.

Původně šlo o sportovní skupinu dorostenců, která se měla věnovat aktivitám, jako je kempování a společné výlety do přírody, ve své podstatě by se dalo říci, že to byli skauti.

Jenže postupem času se začali chlapci v nízkém věku učit zacházet se zbraněmi a byli už jako velmi mladí militarizováni. Proti této skupině a jejím praktikám vystoupili takzvaní Edelweiss Piraten.

Oběšeni bez soudu

Mladíci mezi čtrnácti a šestnácti lety se snažili bojovat proti Hitlerjugend, jak jen mohli. Legální skupina nosila kroje a uctívala Hitlera, zatímco Piráti dělali přesný opak.

Nosili kostkované košile, propagovali protinacistické myšlenky, schovávali dezertéry, kradli nacistům munici, nestyděli se veřejně hlásat o Hitlerovi pravdu. To se samozřejmě neobešlo bez trestů.

K nejznámějším případům patří veřejná poprava třinácti mladíků, kteří byli 10. listopadu 1944 před zraky rodin a dalších přihlížejících oběšeni, aniž by byl kdokoli z nich předem souzen.

To ale pouze podnítilo touhu některých mladíků bránit se režimu, a dokonce i dívky se začaly zajímat o vstup do Edelweiss Piraten. Jednou z nich byla Gertrud Koch.

Tiskla pro Piráty nelegální letáky, pomáhala hudebníkům, kteří hráli nelegální písně. Její otec zemřel v koncentračním táboře, zatímco ona a její matka se schovávaly v lesích.

Gertrud zemřela až v roce 2016. Do posledního dne používala místo svého jména s oblibou svou přezdívku, kterou dostala v pirátské skupině.

I když to byly jen děti, dokázaly bojovat

Jedním z dalších odbojářů byl chlapec jménem Fritz Theilen. Když mu bylo čtrnáct, musel pracovat dílně koncentračního tábora. Odtamtud se mu ale podařilo utéct a přidat se k Edelweiss Piraten.

Piráti nebyli jedinou skupinou, která se postavila na odpor tomu, co se v Německu dělo. Existovala takzvaná Bílá růže, kterou založili sourozenci Sophie a Hans. Jejich otec nenáviděl nacistický režim, proto děti shromáždily další členy a společně bojovali proti nacistické straně.

Bohužel, Bílá růže byla velmi rychle odhalena a jejím zakladatelům byly sťaty hlavy před očima všech, aby bylo zabráněno vzniku dalších podobných skupin.

Přesto však členové Bílé růže dál tajně fungovali. Oni a Edelweiss Piraten byli známkou toho, že i mladí lidé rozumí tomu, co se děje a jak moc špatné to je.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články