Benito Mussolini rozplakal samotného Adolfa Hitlera hned na jejich druhé schůzce

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hitler Mussolini
Zdroj: Profimedia

Benito Mussolini a Adolf Hitler. Oba byli politici, státníci, vůdci a diktátoři, kteří se do historie své země zapsali hodně temným písmem a jejichž osudy byly více než tragické. Přestože měli mnoho společného, setkali se jen párkrát v životě. Obzvláště pro jednoho z nich byly jejich schůzky splněným snem.

Mussolini začínal jako vášnivý levicový novinář ve válkou zdecimované Itálii. Ve svém politickém smýšlení ale otočil a založil fašistickou stranu, se kterou se v roce 1922 prodral k moci.

Mussolinimu stačil pochod

Pomohl mu k tomu takzvaný „pochod černých košil na Řím“. Černé košile bylo označení pro dobrovolné milice, které patřily pod Národní fašistickou stranu. Právě s nimi se rozhodl Mussolini pochodovat na Řím, kde chtěl převzít politickou moc.

Italský král Viktor Emanuel III. se rozhodl nepovolat armádu a Mussolinimu de facto ustoupil. Podle historiků se obával občanských nepokojů, které by mohly po vojenském potlačení pochodu následovat, a z fašistické strany strach neměl.

Tři roky nato už neexistovala žádná politická strana a z Mussoliniho se stal diktátor.

Hitlerovi to nevyšlo

Příběhy o italském převratu se dostaly až do Německa k mladému Adolfu Hitlerovi. Ten byl v té době členem Německé dělnické strany, která se pod jeho vedením změnila na NSDAP, tedy Národní socialistickou německou dělnickou stranu.

Fascinován Mussoliniho úspěchem se rozhodl Hitler, že se pokusí o totéž. V roce 1923 obklíčil spolu se svými milicemi měšťanský pivovar, kde se ten večer sešli představitelé bavorské elity. Chtěl je přesvědčit, aby s ním pochodovali na Berlín, kde chtěl převzít moc.

To se mu tak úplně nepovedlo. Navíc když vyrazil na pochod, policisté začali do revolucionářů střílet. Následkem toho bylo rozpuštění NSDAP a Hitlerův devítiměsíční pobyt ve vězení.

První schůzka budila rozpaky

Oba vůdci se pak poprvé setkali v roce 1934 v Benátkách. Schůzka ale nedopadla příliš dobře. Mussolini byl Hitlerův velký vzor, a tak si byl vědom své převahy. Několikrát měl dokonce narazit na Hitlerův zpackaný puč.

Muži se nakonec téměř v ničem neshodli, především pak v otázce Rakouska, které v té době bylo ještě pod italskou ochranou.

Úspěch, který vůdce rozplakal

K jejich dalšímu setkání došlo o čtyři roky později. To už byly karty rozdány zcela jinak. Řím byl vyzdoben dekoracemi s hákovými kříži, dokonce byla postavena nová ulice nesoucí Hitlerovo jméno.

S osobitým popisem schůzky přišla tehdejší Mussoliniho milenka Claretta Petacci, která si do svého deníku zapsala, že Hitler měl při setkání s Mussolinim slzy v očích.

Důvod byl nasnadě. Mussolini byl Hitlerův velký vzor a konečně s ním jednal jako rovný s rovným. To byl pro Hitlera přímo splněný sen. Fašistický diktátor to však tak fatalisticky neviděl. Údajně měl pak své přítelkyni svěřit, že Hitler je zkrátka trochu sentimentální.

Zdroje: Grunge.com, Historytoday.com, Mentalfloss.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články