Atentát na Ernsta von Ratha: Výstřely v Paříži byly pouhým začátkem krvavých jatek. Povíme vám, co se dělo dál

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
herschel grynszpan
Zdroj: Bundesarchiv, Bild 146-1988-078-08 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE , via Wikimedia Commons

Hitlerova nenávist k Židům je světově známá. Není snad nikdo, kdo by neslyšel o hrůzách, které prováděl, když byl u moci. Jednou z největších ran byla pro židovské občany Křišťálová noc.

Stalo se to v noci z 9. na 10. listopadu 1938. Synagogy byly vypalovány, Židé vražděni, přeživší byli odvlečeni do koncentračních táborů. Křišťálová noc dostala své jméno podle střepů z oken židovských obchodů.

Zabito bylo bezmála sto lidí, zničeno bylo více než tisíc budov. A ti, kteří přežili, byli později mučeni, zneužíváni k těžké fyzické práci, nebo posláni do plynových komor.

Pravděpodobně by k něčemu takovému došlo tak jako tak. Němci si ale našli záminku, na kterou své činy při Křišťálové noci svedli. A tou byl atentát na Ernsta vom Ratha.

Byl zatčen, několikrát převezen a vyslýchán gestapem

Jeho jméno je Herschel Feibel Grynszpan. Židovský uprchlík, který se, jako mnoho dalších, nedokázal smířit s tím, jak jsou Židé v Německu odsuzováni.

Věděl, že se musí něco stát, aby došlo ke změně. A proto se rozhodl pro atentát na německého diplomata. 7. listopad 1938 spáchal svůj čin na velvyslanectví v Paříži.

Byl ihned zatčen a dlouhou dobu vězněn ve Francii. Po pádu Francie v roce 1940 byl nelegálně vydán Německu, kde byl vyslýchán gestapem a pravděpodobně tvrdě mučen.

Tou dobou už bylo dávno po událostech, které navazovaly na jeho čin. Místo toho, aby se něco změnilo k lepšímu, využili Němci jeho činu k tomu, aby mohli napadnout stovky nevinných Židů.

Po vyšetřování byl Grynszpan umístěn do koncentračního tábora poblíž Berlína. Co se s ním dělo dál, je záhadou. Známo je pouze to, že zemřel ve svých dvaceti či jednadvaceti letech.

Stal se mezi Židy legendou

To, že se mu skutečně podařilo zbavit Německo významného diplomata Ernsta vom Ratha, a zároveň události, ke kterým to vedlo, mladíka proslavilo po celém světě.

Stal se legendou díky tomu, že se nebál bojovat za svůj lid, i když to znamenalo, že sám musí něco obětovat. Po dobu, kdy byl ve francouzském vězení, byl mezi místními celebritou.

Z věznice posílal dopisy, své názory a rady každému, kdo si o ně napsal, rozdával autogramy. Také dělal rozhovory s novináři a ukázal světu svůj pohled na věc.

Jeho čin měl sice za následky vražednou hrůzu Křišťálové noci, na druhou stranu ale lidé uznali, že kdyby se o nic nepokusil on, nejspíš by se o to nepokusil nikdo.

Zemřel v mladém věku, i tak ale dokázal, že je opravdovým hrdinou. Dodnes si lidé jeho jméno připomínají ve spojitosti s Křišťálovou nocí a oslavují ho jako legendu, která se nebála zakročit.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články