Útok na Pearl Harbor, hrůza na všech stranách

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Pearl Harbor
Pearl Harbor

Útok na Pearl Harbor byl hrůzou, kterou rozpoutali Japonci svým útokem na tuto americkou vojenskou základnu v Tichomoří. Japonsko věřilo, že díky momentu překvapení a tvrdému úderu rozbije americké loďstvo v této oblasti a přiměje Američany k podpisu míru, který bude reflektovat jejich požadavky.

Byť byl útok plný hrůzy a brutality, tak se Japoncům nepodařilo naplnit předpoklady a naopak přiměli Američany vstoupit do 2. světové války.

Plán a Jamamoto

Isoroku Jamamoto byl japonským admirálem, který byl přes svůj odpor a nesouhlas s případnou válkou s USA donucen vypracovat plán útoku na Pearl Harbor. Plán byl velmi odvážný, protože základna USA na Havajských ostrovech byla velmi dobře zabezpečena, o čemž měl admirál Jamamoto povědomí, protože v této oblasti od roku 1939 působila špionážní skupina. Riziko měl snížit čas útoku, pro který byla zvolena neděle ráno, kterou Američané trávili na bohoslužbách nebo odpočívali po bujaré noci.

Zdroj: National Museum of the U.S. Navy / Commons.wikimedia.org

Jednotky k útoku

Plán útoku na Pearl Harbor zahrnoval celkem šestici letadlových lodí – Akagi, Kaga, Hirjú, Sorjú, Šókaku a Zuikaku, tři těžké křižníky a ponorky a desítku torpédoborců. K této síle měly přispět i trpasličí ponorky, které byly připraveny provést další útok. Posádky všech lodí a ponorek byly dokonale připraveny, byly schopné provést útok prakticky kdykoli. Jamamoto myslel i na mělké moře v oblasti základny Pearl Harbor a nechal torpéda opatřit dřevěnými ploutvemi tak, aby se nezabořila do dna. Pomoci měla i zpráva, že přístav by neměl být chráněn protitorpédovými sítěmi.

Samotný útok

Útok na Pearl Harbor byl naplánován na 7. prosince 1941 havajského času. Přibližně v půl sedmé ráno byla zpozorována první japonská miniaturní ponorka poručíkem Goepnerem, který se nacházel na palubě torpédoborce Ward. O patnáct minut později Američané poprvé během 2. světové války v Tichomoří vypálili na nepřátele. Zároveň byla vyslána zpráva na Pearl Harbor o střetu. Bohužel zpráva byla přečtena příliš pozdě.

První útočná vlna letadel

Již v půl šesté ráno z letadlových lodí odstartovala první útočná vlna, která zahrnovala celkem více než 180 letadel, která se srovnala do naprosto dokonalých formací a vydala se směrem na jihovýchod, tedy na Pearl Harbor. Američané sice kolem sedmé hodiny formaci spatřili na mobilním radaru, ale spletli si ji se svými „letajícími“ pevnostmi B-12, které v tento den měly dorazit na Havajské ostrovy. Přestože vojáci u radaru vše sledovali až do slepé zóny radaru, tak bylo zaděláno na průšvih. Japonská letadla se objevila na dohled Oahu a v 7:15 začala bombardovat letiště Kaneohe a v 7:30 základnu Wheeler Field, která se nacházela 8 mil od Pearl Harboru.

Překvapení Američanů

Američany útok na Pearl Harbor překvapil. Většina námořníků nebyla schopna rozpoznat nebezpečí. Po výbuchu prvních bomb a torpéd bylo pozdě. Např. na Arizoně hrála lodní kapela tak nahlas, že si vojáci všimli útoku až, když sousední loď zahájila protiletadlovou palbu. To byl velký problém.

Japonci postupně bombardovali a ničili:

  • První byla nejspíše zasažena bitevní loď California
  • Dále zásahy dopadly i na Arizonu, Nevadu, Oklahomu, Pennsylvanii, Tennesse a West Virginia

Zdroj: National Museum of the U.S. Navy / Commons.wikimedia.org

Přestože byl útok zdrcující, tak se Japoncům podařilo zcela zničit pouze Arizonu a Oklahomu, ostatní bitevní lodě byly poničeny, ale bylo je možné opravit. Vedle těchto dvou lodí byl zničen torpédoborec Shaw, na jehož palubě vybuchl muniční sklad. Ztráty na straně USA překročily 2500 vojáků, přičemž na druhé straně Japonci ztratili pouhých 55 členů armády. Japonci však měli plány větší, které nebyly naplněny, protože se jim nepodařilo potopit ani jednu z letadlových lodí a nezničili ropné zásobníky na Oahu.

Reakce a závěr

Americkou reakcí na útok na Pearl Harbor bylo vyhlášení války Japonsku o den později. USA tak vstoupilo do 2. světové války. V Tichomoří na počátku byly síly vyrovnané a Japonci dokonce často vítězili, ale útok na atol Midway poměr sil převrátil na stranu USA a vše se začalo otáčet. Útok na Pearl Harbor byl hrůzou pro všechny, USA ztratilo mnoho vojáků a Japonci nedocílili svého.

Autor: David Mánek


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články