Přeživší holokaustu: Snášel nacistické hrůzy a stal se chodící kostrou. Zabil ho až zákeřný koronavirus

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
holocaust e1600247663456
holocaust e1600247663456

V koncentračních táborech bylo ukončeno tolik životů, že si to dnešní člověk raději ani nechce představit. Henri Kichka tyto hrůzy prožil na vlastní kůži. Než skonal v důsledku nákazy koronavirem, podělil se o svůj příběh se světem.

Henri se narodil v Bruselu do rodiny, jež utekla před sílící vlnou antisemitismu na Západ, aby zde začala nový život. Když však nacistické Německo obsadilo Belgii, neměla kam se schovat.

Ženy poslali na smrti, muže pracovat

V jedné zářijové noci roku 1942 byla stejně jako ostatní židovské rodiny vyzvána, aby opustila dům. Následně Kichkovi putovali v konvoji dobytčích vagónů vlakem přes Německo do Polska.

Henriho, jeho otce a ostatními muže odvezli nacisté do města Kosel, kde měli pracovat a podílet se na německé válečné ekonomice, dokud se je Hitlerovi muži nerozhodnou zbavit a poslat na smrt.

Ženy z rodiny poslali do plynových komor ihned po příjezdu do Osvětimi.

V Osvětimi nacisty nezajímalo, jak se zajatci jmenují. Stačilo jim jen číslo vytetované na předloktí. To ostatně stráže po Židech vyžadovali naučit se nazpaměť, a Henri to uměl.

Henri strávil v koncentračních táborech dobu od září 1942 do dubna 1945.

Vyhublý na kost nevážil ani čtyřicet kilogramů

Byl mezi těmi, které nacisté poslali na pochod smrti, do táborů v Německu. V tu dobu mu bylo devatenáct let a vážil pouhých třicet devět kilogramů.

Nohy měl vyhublé na kost, zraněné a krvácely mu, navíc byl zrovna leden a všude sníh. 30. dubna 1945 se pak dočkal osvobození.

„Byl jsem z devadesáti procent mrtvý. Byl jsem kostra. Měsíce jsem pak strávil v nemocnici,“ svěřil se. Byla mu diagnostikována tuberkulóza. Z nemocnice putoval do sirotčince.

Až po letech se oženil a vybudoval rodinu. Také si s manželkou otevřel obchod. O hrůzách v koncentračních táborech začal přednášek na školách, aby se ujistil, že se na ně nezapomene. V roce 2005 pak vydal autobiografii.

Zemřel v důsledku nákazy koronavirem

Ještě před svou smrtí se stihl podivit nad tím, že antisemitismus v jistých podobách přežil i do moderní doby, holokaustu navzdory.

„Proč si dělat nepřátele Židů? Nemáme žádné zbraně, jsme nevinní. Nechápu, proč nás lidé tolik nenávidí,“ řekl.

V dubnu letošního roku zemřel na následky nákazy koronavirem. Bylo mu devadesát čtyři let.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články