Nejznámější WOW! signál z vesmíru je i po letech opředen tajemstvím

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
signal vesmir
signal vesmir

Je to již čtyřicet tři let, kdy byl v americkém Ohiu zachycen podivný signál o nezvyklé intenzitě. 15. srpna roku 1977 zachytil americký astronom Jerry Ehman vysílání, o kterém byl přesvědčen, že pochází z vesmíru a že jej směrem k Zemi úmyslně vyslali mimozemšťané.

Signál trval jen sedmdesát dva sekund a byl celkem třicetkrát intenzivnější, než bylo běžné. Jerry Ehman se utvrdil v představě, že signál pojmenovaný WOW! určitě pochází z místa mimo Zemi.

Mohl být signál WOW! vyslán mimozemšťany?

Kolem záhadného signálu se strhl pořádný humbuk. Již v té době lidé vesmír fascinoval a mnoho z nich bylo přesvědčeno, že ve vesmíru ani zdaleka nežijeme sami. Do této chvíle však neexistoval byť sebemenší důkaz, který by potvrzoval, že ve vesmíru skutečně žijí ještě jiné civilizace.

A pak přišla polovina srpna roku 1977, kdy byl na frekvenci neutrálně nabitého vodíku zachycen podivný signál. Astronom Jerry Ehman tvrdil, že právě na této frekvenci by vysílali mimozemšťané, pokud by chtěli, aby se jejich zpráva dostala mnoho světelných let daleko.

Pokusy měly odhalit pravdu

Astronomové a vědci se hned pustili do pokusů. Chtěli totiž vyvrátit nebo naopak potvrdit, zda signál WOW! skutečně pocházel z vesmíru. Porovnali proto ostatní antény observatoře ve snaze zjistit, zda i ony signál zachytily. Pokud by skutečně byly citlivé na onen signál, znamenalo by to jediné: signál pocházel ze Země.

Vzniklo několik teorií. Jednou z nich byla například ta, která tvrdila, že se záhadný signál pouze odrazil od kusu vesmírných trosek či od satelitního vysílače. Tato teorie však byla posléze vyloučena, stejně jako teorie o tom, že se signál odrazil od letadla nebo družice.

Signál se snažil zachytit i dvanáct metrů velký teleskop

Prapodivný signál se od 15. srpna roku 1977 nepodařilo zachytit. A pokusů se provedlo opravdu hodně. Zapojen byl dokonce i dvanáctimetrový teleskop SETi. Bohužel ani jemu se nepodařilo signál WOW! ani nic jemu podobného zachytit.

V roce 2012 přišel zlom. Země se totiž snažila signál zopakovat. Bylo to přesně třicet pět let od chvíle, kdy americký astronom Jerry Ehman signál zachytil. Portorická observatoř Arecibo poslala odpověď, která se skládala z desetitisíce tweetů a jednoho videa.

Ani po letech neznáme pravdu

Je to již čtyřicet tři let od zachycení prazvláštního signálu o podivně vysoké intenzitě. Ani po tolika letech neznáme pravdu. Ačkoli signál WOW! může být jakýmsi pojítkem mezi námi a ostatními civilizacemi ve vesmíru, i jeho samotný objevitel má pochybnosti.

Stále se proto doufá a věří, že se podaří zachytit další takový signál, který by potvrdil, že ve vesmíru rozhodně nežijeme sami.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články