Nechal stít své ženě hlavu a poslal papeže k šípku. Jindřich VIII. se nebál stát za svým

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jindrich VIII
Jindrich VIII

Když se v patnáctém století Jindřichovi VII. narodil syn, nikdo netušil, jak energický, krutý a umanutý z něj jednou bude panovník. Zatímco jeho předchůdci se chovali ukázněně a s římskokatolickou církví spolupracovali, Jindřich VIII. udělal pár razantních rozhodnutí, kterými navždy změnil Anglii.

Na začátku to byl ukázněný hoch

Ještě jako malý chlapec pečlivě studoval a katolická církev pro něj byla pevným základem. Učil se latinsky, francouzsky, a dokonce i španělsky. Jeho krutost se začala projevovat až později, když získal potřebnou moc a vliv.

První hrůzy přišly po zasnoubení

Jindřich VIII. byl od dětství zamilovaný do Kateřiny Aragonské. Byla pro něj ideálem krásy, jelikož byla skromná a ctnostná. Rozhodl se, že ji získá, a všechny, kdo se mu v tom snažili zabránit, nechal uvěznit.

Své rozhodnutí ale brzy přehodnotil, jelikož mu žena nedala žádného syna. Začínal být zoufalý, protože se strachoval o následnictví.

Jeho pohled uchvátila dvorní dáma Anna Boleynová, která nakonec svolila a stala se jeho milenkou. Chtěla se s panovníkem oženit, ale on byl stále ženatý s Kateřinou.

Na řadu přichází rozvod

Jindřich VIII. požádal papeže o zrušení sňatku pod záminkou, že mu žena není schopna dát syna. Po velkém dohadování a uvěznění dalších lidí se konečně Jindřichovi podařilo Kateřinu vyhnat a nahradit ji Annou.

Jindřich zakročil proti církvi razantně. V platnost začala přicházet různá nařízení, jež omezovala vliv církve. Byla vyhlášena anglikánská církev, kde byl nejvyšší hlavou právě panovník Jindřich VIII.

Žena se mu nepodvolila

Anna však nebyla tichá jako Jindřichova první manželka. Nesnesla podřízenou roli a dávala najevo svoje emoce. Bohužel ani ona nebyla schopná mu dát mužského potomka, a proto se ji musel opět zbavit.

Král se opět nechtěl vzdát. Prohlásil, že byl jejich sňatek dílem čarodějnic a požadoval opět rozvod a sňatek s Janou Seymourovou. Anna byla uvězněna v Toweru, obviněna z cizoložství a odsouzena k trestu smrti.

Tímto způsobem se zbavil své věrné ženy a mohl dál pokračovat ve svém honu na ženu, která by mu dala syna.

Autor: Eva Marešová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články