Křičící mumie, seznam králů a ještě závažnější záhady starověku, které zůstaly nevyřešeny

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
pyramidy
pyramidy

Starověk. Čas bohů, mýtů a kultury, která již dávno zanikla. Kolébka civilizace a lidského vědění. A také období, které je dodnes obklopeno nejrůznějšími záhadami a pověstmi. Víte například, jak dřívější lidé dokázali postavit pyramidy? A jste si jistí, že mají původ v Egyptě?

Křičící mumie

V roce 1886 došlo k objevu mumie s bolestným výrazem v obličeji. Na rozdíl od jiných mumifikovaných těl mělo toto všechny orgány, což u mumifikace není obvyklé.

Jedna z teorií tvrdí, že šlo o otráveného člověka či nešťastníka pohřbeného zaživa. Další oblíbenou možností je tvrzení, že by mohlo jít o syna faraona Ramesse III., který chtěl spáchat vraždu svého otce a byl odhalen a potrestán.

Seznam králů

V třetím tisíciletí před naším letopočtem byl do kamenné desky vytesán seznam všech sumerských králů, jejich dynastií, míst a období, kdy vládli.

Co je na této desce obzvlášť zajímavé, je to, že vedle historicky ověřitelných údajů zaznamenala i události, jako je potopa světa nebo Gilgamešův příběh.

Nabízí se proto otázka, jestli si tvůrci desky tyto údaje přibarvili, nebo jestli k nim skutečně došlo a pouze dnes je pokládáme za mýty.

Řecká pyramida

Pyramidy v Egyptě jsou fascinující, ale docela běžný úkaz. Zato pyramidy v Řecku jsou něco úplně jiného.

V případě jedné z nich, pyramidy v Hellenikonu, se spekuluje, že je ve skutečnosti památníkem obětí bitvy, která proběhla na daném místě.

Co je ovšem ještě daleko zajímavější, je to, že tato pyramida měla být údajně postavena v roce 2720 před naším letopočtem, tedy dávno před egyptskými pyramidami.

Dávný počítač

Někdy v období 150 až 100 let před naším letopočtem vzniklo zařízení vyrobené Řeky, které se podezřele podobá počítači.

Zařízení mělo být schopné předpovídat astronomické pozice, a dokonce i výskyt zatmění.

Zajímavé je, že technologie potřebná k vytvoření podobného přístroje se znovu objevila až ve čtrnáctém století, kdy se v Evropě začaly vyrábět mechanické hodiny.

Původ pyramid

Největší záhadou starověku však bezpochyby zůstává, jak mohli tehdejší lidé zvládnout postavit pyramidy.

Jedna oblíbená konspirační teorie praví, že tak učinili za pomoci cestovatelů časem, bohů či mimozemšťanů.

Ať už je pravda jakákoliv, jde o nepochybný důkaz vyspělosti tehdejší společnosti.

Autor: Vendula Kreplová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články