Hermann Göring, velitel Luftwaffe a válečný zločinec

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Goring
Goring

Hermann Wilhelm Göring narozený v Marienbadu v sanatoriu 12. ledna 1893 je považován za „pravou“ ruku Adolfa Hitlera po většinu 2. světové války. Velkou část své vojenské kariéry spojil s letectvím, kdy se dostal dokonce do čela Luftwaffe, kterou vedl. Přestože se jedná o negativní nacisticky smýšlející osobnost, tak si zaslouží naši pozornost.

Dětství

Zdroj: Bundesarchiv, Bild 183-R25668 / CC-BY-SA 3.0

Hermann Göring po svém narození v lednu 1893 zůstal tři roky bez svých rodičů, kteří během prvních tří let jeho života žili v Karibiku, kde otec Hermanna Ernst Göring vykonával práci konzula. V roce 1896 se rodiče vrací do Německa a začínají malého Hermanna vychovávat v domě doktora Epensteina, který je zároveň milencem Hermannovy matky. V jeho pěti letech se rodina stěhuje na hrad Veldenstein, kde zůstává až do roku 1912.

V roce 1912 rodina odchází do Mnichova, kde se usadí. Tento rok a 22. červen je pro Hermanna důležitý, protože je povýšen na poručíka.

1. světová válka

Začátek 1. světové války je pro Hermanna Göringa ve znamení nemoci a nadšení pro létání. Také proto absolvuje v červenci 1915 kurz letectví a již v říjnu téhož roku je nasazen v boji. I díky svému nadšení a nasazení získává 2. června 1918 řád za mimořádnou statečnost, tzv. „Pour le Mérite“ a stává se velitelem proslulé Richthofenovy eskadry. Přes všechny osobní úspěchy však nezabránil prohře Německa, což tvrdě zasáhlo jeho ješitnost.

Meziválečné období

Zdroj: Hoffmann Heinrich / Imperial War Museums / Commons.wikimedia.org

Po skončení 1. světové války začal Hermann Göring létat pro švédskou společnost Svenska Lufttrafik. Ve Švédsku se také seznamuje se svou budoucí ženou Carin von Kantzow, kterou se mu díky osobnímu šarmu a charismatu podaří získat pro sebe, přestože je v této době šťastně vdaná. Carin se nakonec rozvádí a opouští svého osmiletého syna. Carin se spolu s Göringem vydala do Německa, kde se za něj provdala.

Hermann Göring byl v tomto období šťastný, ale přesto mu chyběla bývalá sláva Německa a hrdinství, kterým by se mohl chlubit. Naději v tomto směru získal v Mnichově, kde prvně slyšel o Adolfu Hitlerovi, ke kterému začal vzhlížet poté, co navštívil jeho řečnické hodiny v kavárně Neumann. Netrvalo dlouho a přišlo rozhodnutí přidat se k NSDAP.

Další meziválečné milníky

V meziválečném období Hermann Göring zažívá mnohé, přičemž mezi nejdůležitější momenty, které dále formovaly jeho názory a pohledy patřily:

  • 1923 – zlom pro celou NSDAP – vstup francouzských a belgických vojsk do Porúří
  • 1924 – 1927 – spolu s manželkou Carin žijí v exilu, v Německu je na manžele vydán zatykač. Göringův zdravotní stav je velmi špatný, začal být dokonce závislý na morfiu. V květnu 1926 bylo zastaveno řízení proti Göringovi, kterým byl stíhán pro velezradu.
  • 1927 – Göring se vrátil do Německa a usadil se v Berlíně
  • 1928 – spolu s Hitlerem kandiduje prvně ve volbách do Reichstagu
  • 1930 – NSDAP získává při volbách 18% hlasů a o dva roky později je NSDAP ještě silnější, získává celkem 230 křesel v Reichstagu
  • 1931 – Umírá mu žena Carin
  • 1935 – uvádí v platnost jako „prezident“ Reichstagu Norimberské zákony
  • 1935 – oženil se s herečkou Emmou Sonnemannovou
  • 1938 – manželům Göringovým se narodila dcera Edda

Zdroj: Lamré / Commons.wikimedia.org

2. světová válka – ochlazení vztahů

Hermann Göring udržoval s Adolfem Hitlerem velmi dobré vztahy, ty byly prvně narušeny po podpisu Mnichovské dohody. Hitler totiž preferoval válku nad nenasilným převzetím Sudet. Göring se snažil Hitlera odradit i od napadení Polska, to se mu nepodařilo a 1. záři byl zahájen útok. Další ochlazení vztahů následovalo po vyhlášení operace Barbarossa, kterou Göring nepodporoval. Měl strach, že válčení na dvou frontách Němci neustojí vojensky ani ekonomicky.

Göring měl na své straně jednu výhodu – skvělou Luftwaffe, díky které jej Hitler neustále uznával

Bohužel ani Luftwaffe nebyla věčná. Göring neuspěl v bitvě o Británii a následně ani v bitvě u Stalingradu, kde chtěl zásobovat obležené jednotky maršála Pauluse. Sláva Luftwaffe se začala vytrácet a po náletu amerického letectva na Berlín roku 1944 to vypadalo na konečnou. Hermann Göring a jeho slavná Luftwaffe byla velmi zdecimována.

Zatčení a smrt

Hermann Göring byl zatčen spojeneckámi vojsky na hradě Mauterndorf 28.4. 1945. Následně byl převezen do Norimberku, kde byl souzen. 1. října 1946 byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Popravy se však nedočkal, protože 15. října den před vykonáním trestu spáchal sebevraždu, podobně jako mnoho dalších. Spolkl kapsli kyanidu draselného, kterou měl ukrytu v cele nebo možná zašitu v dutině břišní.

Autor: David Mánek


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články