Peel P50 je nejmenší auto na světě. Z toho, jak jej prezentovaly ženy, se budete řezat smíchy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Peel P50
Zdroj: ilikeyellow / Shutterstock.com

Vývoj automobilů se každým rokem posouvá. Vyhřívaná a masážní sedadla bývají v nových vozech základním vybavením. Dříve se ale výrobci více soustředili na kompaktnost a praktičnost. A vy se teď můžete podívat na nejmenší auto na světě.

Peel P50 je tříkolové vozidlo z ostrova Man, který se nachází v Irském moři. Od roku 1962 se může pyšnit titulem nejmenšího sériově vyráběného auta.

Tři roky po představení se dokonce tento krasavec dočkal vylepšení. Novější verze nese název Peel Trident.

Kompaktní rozměry

Auto, které pojme maximálně jednoho pasažéra, má délku pouhých 1,37 metru, metr na šířku a na výšku 1,2 metru. Co stojí za zmínku, je také váha, která je pouze padesát kilo. To znamená, že jste si v případě nehody nebo nefunkčnosti vozu mohli tohoto mrňouse jednoduše odtáhnout vlastníma rukama.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by historyworld history world (@past__world)

Pokud vás zajímá, zda byste se mohli s Peelem projet po dálnici, budeme vás muset zklamat. Automobil má výkon pět koní a jede maximálně šedesát pět kilometrů v hodině.

Tím pádem je nemožné vyrazit na českou dálnici, protože na dálnici je u nás dovolen jen provoz motorových vozidel, jejichž nejvyšší dovolená rychlost není nižší než osmdesát kilometrů v hodině.

Další zajímavostí, která se nyní objevuje zřídka, jsou také dveře otevírající se na druhou stranu. To znamená, že dveře mají panty vzadu.

Aby se tříkolový sporťák mohl prohánět po silnici, pohání ho dvoudobý motor o objemu padesát centimetrů krychlových. Peel má náhon na zadní kolo.

Peel vydražen za zajímavou částku

Auto, které na některých fotkách ženy dokázaly zvednout vlastníma rukama, se před pár lety vydražilo za hezkou částku. Který milovník automobilů by tuto raritu nechtěl mít doma v garáži?

Pokud jste si chtěli nejmenší auto na světě pořídit hned poté, co bylo vydáno, zaplatili byste okolo dvou seti dolarů. To je na přepočet skoro pět tisíc korun. Vůz ale bylo skoro nemožné sehnat, protože se na světě vyrobilo pouhých sto kusů.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @microcar__lover

Možnost, jak mít tento vůz v garáži, se naskytla před pár lety, když se červený Peel P50 objevil v dražbě. Cena však už nebyla tak nízká jako před padesáti lety.

Dražba probíhala na Floridě a nový majitel za automobil zaplatil necelé čtyři miliony korun.

Autor: František Olša


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články