Každý z nás se někdy setkal s tím, že člověku, se kterým jsme mluvili, právě nevonělo z úst. Stává se to všem a pravděpodobně jste v opačné situaci byli i vy. Zápachu z úst se odborně říká halitóza. Často je způsoben jídlem, často špatnou ústní hygienou. Může se ale stát, že za problém mohou i závažné zdravotní potíže.
Ústní hygiena je důležitá. Kromě toho, že nám nebude páchnout z úst a nebudeme se muset stydět před ostatními, zamezíme čištěním zubů a používáním dalších dentálních pomůcek kažení zubů a zánětům v ústech. Někdy ale ani to nestačí. Co může v takovém případě zápach znamenat a jak si s ním poradit?
Co problémy způsobuje?
Nejčastěji zápach z úst způsobují dentální problémy. Hnilobný zápach obvykle znamená zubní kaz, sladký potom spíše záněty dásní, popisuje Cleveland Clinic. Kromě toho ale může být váš dech nepříjemně cítit například i z důvodu trávicích obtíží.
Kyselý zápach připomínající žaludeční šťávy je způsoben refluxními chorobami, zápach připomínající zkažená vejce je potom znakem velkého množství bakterií v žaludku. Mayo Clinic upozorňuje, že nasládlý pach připomínající sladké ovoce je často spojen s diabetem, zápach amoniaku potom znamená ledvinové problémy. Rybí zápach ukazuje na komplikace s játry.
Z úst vám nebude vonět ani při problémech s dýchacími problémy. Zatuchlý zápach ukazuje na chronickou rýmu, výrazně hnilobný na infekci mandlí a kyselý zápach potom na bronchitidu, uvádí Healthline.
Prevence a řešení
Důležité samozřejmě je dodržovat ústní hygienu. Důkladně si čistěte zuby minimálně dvakrát denně, používejte ústní vodu, nezapomínejte ale ani na mezizubní pomůcky. Často se totiž právě v prostorech mezi zuby tvoří kazy a záněty.
Důležité je dostatečně pít, ale také měnit zubní pomůcky ideálně každé tři měsíce. Omezte alkohol a kouření a jezte vyváženou stravu bohatou především na vlákninu. Nastavte si pravidelný stravovací režim a snažte se spát 8 hodin denně.
Pokud se k zápachu z úst přidá i krvácení dásní, navštivte zubního lékaře. Při vyloučení dentálních obtíží je potom dobré domluvit si prohlídku také u praktického lékaře, který vás dále odkáže například na gastroentologa, doplňuje NHS.
Zdroj: Fermelia Dental, NHS, Healthline, WebMD, Mayo Clinic, Cleveland Clinic
Autor: Šárka Cvrkalová