Daň z prsou v Indii: Ženy z nejnižších kast si nesměly zakrývat ňadra. Absurdní nařízení skončilo tragicky

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Malabarsk kraska
Zdroj: Raja Ravi Varma, Public domain, via Wikimedia Commons

Zní to až neuvěřitelně, ale ještě na začátku 20. století byla v Indii v platnosti takzvaná „daň z prsou“. Toto šikanózní nařízení bylo určeno pro ženy z nižších kast, které si chtěly zakrýt hrudník. Jedna žena se tomuto nesmyslu vzepřela. Její příběh se vypráví dodnes.

Zákon o zdanění zakrytých prsou přinesl král dnes už neexistujícího státu Travankúr. Jeho podstatou bylo, že ženy z nejnižších kast nesměly nosit svrchní oděv, tedy ani si zakrývat ňadra. Pokud to udělaly, musely zaplatit speciální daň, jejíž výše se odvíjela od velikosti jejich prsou.

Oblečení znakem bohatství

Příkaz zřejmě pramenil z toho, že tamní společnost, tedy především lidé z vyšších kast chtěli, aby byla jejich kastovní příslušnost patrná na první pohled. Oblečení bylo znakem bohatství a prosperit, naproti tomu nahý hrudník byl známkou skromnosti.

Dalším důvodem byla bezpochyby i snaha o to, zajistit kasty i nadále tak neprůchodné, jak jsou. Tedy zabránit tomu, aby lidé z nižších kast měli více peněz než ti z těch vyšších.

Jak uvádí Samuel Mateer v jedné ze svých knih, příslušníci nižších kast museli platit až o 110 různých daní navíc. To je samozřejmě vrhalo do větších a větších dluhů.

Žena, která se vzepřela

V Travankúru žila na počátku 19. století žena jménem Nangeli. Ta patřila do sociální kasty Ezhava, která byla rovněž zatížena daní z prsou.

Ona to však odmítala a prsa si zakrývala, aniž by za to cokoliv platila. Informace o tom, že vzdoruje příkazu samotného vládce, se brzy rozšířila.

Dozvěděl se o tom i místní výběrčí daní, který neváhal a ženu navštívil v jejím příbytku. Tam se jí snažil vysvětlit, že její jednání je mimo zákon a že musí buď zaplatit, nebo prsa odhalit.

Vykrvácela a muž se upálil

Statečná žena se rozhodla k velmi radikálnímu řešení. Údajně vzala srp a obě ňadra si uřízla a podala je výběrčímu na jitrocelovém listu. Bohužel krátce nato zemřela na vykrvácení.

Podle pověstí byl její manžel natolik zdrcen, že při jejím pohřbu skočil do ohně, v němž bylo tělo jeho milované spáleno. To v Indii není nic úplně neobvyklého, nazývá se to Hindu, ale praktikují to výhradně ženy. Tedy vdovy skáčou za mrtvým manželem do ohně.

Krátce po těchto tragických událostech byla daň z prsou opravdu zrušena. Místu, kde žena bydlela, se v indickém dialektu říká „země ženy s prsy“. V oficiálních pramenech však o této události nejsou žádné dochované informace. Nakolik je příběh pravdivý, už tedy zřejmě nezjistíme.

Zdroj: Bbc.com, Feminisminindia.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články