Situs inversus: Někteří lidé mají skutečně srdce na pravém místě. Jde o vzácnou zdravotní anomálii

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
situs inversus
Zdroj: Angela at English Wikipedia. - Transferred from en.wikipedia to Commons., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1703688

Když se o člověku řekne, že má srdce na pravém místě, obvykle to znamená něco pozitivního. Tato biologická anomálie nicméně skutečně může vzniknout. V takovém případě se rozhodně o kladnou věc nejedná. Jde o problém s názvem Situs inversus.

Situs inversus je vzácná vrozená anomálie, při které jsou vnitřní orgány člověka zrcadlově převrácené oproti jejich běžnému uspořádání. To znamená, že orgány, které se normálně nacházejí na levé straně těla, jsou umístěny na pravé straně a naopak. Například srdce, které je běžně umístěno vlevo, se nachází na pravé straně hrudníku.

Někdy o problému člověk ani neví

První písemná zmínka o Situs inversus pochází již ze 17. století, kdy jej popsal italský anatom Marco Aurelio Severino v roce 1643. Podrobnější vědecký popis však přinesl až Matthew Baillie v roce 1788. Rozlišují se dva typy problému. V jednom případě mají lidé obrácené všechny orgány, ve druhém pouze některé.

U většiny lidí s tímto stavem nejsou přítomny žádné zdravotní potíže a často o své diagnóze ani neví, uvádí Healthline. Někteří jedinci však mohou mít přidružené zdravotní komplikace, zejména srdeční vady nebo problémy s dýchacím systémem.

Situs inversus je poměrně vzácný stav. Vyskytuje se přibližně u 1 z 10 000 lidí. To znamená, že na světě žije odhadem 700 000 až 800 000 lidí s touto anomálií, uvádí Cleveland Clinic.

Samotný Situs inversus nevyžaduje léčbu, pokud nezpůsobuje zdravotní problémy. Důležité je však, aby o tomto stavu věděli lékaři pacienta, zejména v případě chirurgických zákroků. Někteří pacienti nosí speciální náramky nebo karty, které informují zdravotníky o jejich stavu.

Mutace v několika genech

Situs inversus vzniká během embryonálního vývoje, přibližně ve třetím až osmém týdnu těhotenství. Je způsoben abnormálním vývojem embrya, kdy dochází k poruchám v procesu určování pravé a levé strany těla. Vědecké výzkumy ukazují, že za vznikem mohou stát mutace v několika genech, včetně ZIC3, LEFTY1, LEFTY2 a ACVR2B.

Lidé s tímto stavem mají stejnou očekávanou délku života jako běžná populace. Jednou z osob, které pravděpodobně problémem trpěly, mohl být podle všeho i Leonardo da Vinci, který případ využil jako inspiraci mimo jiné pro své malby.

Pro medicínu představuje Situs inversus fascinující příklad variability lidského těla a připomíná, jak komplexní je proces embryonálního vývoje. Pro lékaře je znalost tohoto stavu důležitá především z praktického hlediska při diagnostice a léčbě pacientů.

Zdroj: MedScape, Radiopaedia, Healthline, Cleveland Clinic, Science Direct

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články