Hodiny v sauně a jen sklenička vody denně. Takhle MMA sportovci extrémně hubnou těsně před zápasem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mma bojovnik
Zdroj: Shutterstock

MMA se v posledních letech jako sport velmi proslavilo. Je v něm údajně jen velmi těžké podvádět, lékaři totiž pravidelně zápasníky před vstupem do klece testují. Používat tak nějaké zakázané látky je podle webu Mens Journal prakticky nemožné. Přesto ale jeden způsob, jak podvádět, zápasníci mají. Před zápasem často nadměrně hubnou.

Možná vás jako první otázka napadne, proč by se mělo jednat o podvádění? Každý zápasník chce přece na svém těle pracovat. Jenomže v MMA zápasech se dělí sportovci podle váhy, a pokud jsou zařazeni do nižší váhové kategorie, než do které skutečně patří, mají vyšší šance na výhru.

Způsobů, jak před zápasem rychle shodit pár kilo a dostat se přesně tam, kam potřebují, využívají zápasníci několik. A ačkoli to není úplně fér, není to ani proti pravidlům, a nikdo jim k tomu tedy nemůže nic říci. Mnohdy je extrémně rychlé hubnutí ale také velkou zátěží na tělo.

Postupná dehydratace

Lidské tělo potřebuje vodu. Zdravý člověk by měl podle Healthline vypít zhruba 2 litry tekutin denně. Pokud se věnuje nějakému sportu, platí to dvojnásob. Přestože MMA zápasníci před nástupem do klece pravidelně trénují, zhruba 5 dní před zápasem ale pití omezují.

Jsou schopni přežívat třeba i na jedné malé skleničce vody denně. Vědí totiž, že voda v jejich těle jim zbytečně přidává váhu, kterou při vážení ukázat nechtějí. Postupně se tak dehydrují a před zápasem jsou někdy až o několik kilo lehčí.

Nadměrné pocení

Se ztrátou vody z těla souvisí i druhý bod. Kromě toho, že zápasníci přijímají jen minimum tekutin, pokouší se také ty, které už v sobě mají, dostat ven. A to jde nejlépe pocením. Nejde ale jen o to dát si v posilovně pořádně do těla.

Těsně před zápasy tráví MMA sportovci hodně času v saunách, kde se pokouší vypotit ze svého těla poslední kapičku přebytečné vody, kterou obsahuje. Ačkoli často hazardují se svým zdravím, před zápasem to přináší své výsledky.

Žádné sacharidy a soli

Třetím způsobem je samozřejmě zdravé stravování. MMA zápasníci se běžně stravují jako pořádní chlapi, dopřávají si tedy velké kusy masa nebo do těla dostávají energii, kterou v zápasech vybili, pomocí sladkých nápojů a nutričních tyčinek.

Několik dní před zápasem to ale neplatí. Je potřeba stravu omezit tak, aby člověk vážil co nejméně. A to i za cenu toho, že bude těch několik dní vašemu tělu pár důležitých složek chybět.

Všechny způsoby extrémního hubnutí jsou podle webu Mens Journal něčím, co nemohou porotci ani lékaři nijak ovlivnit. Nejde vyloženě o podvádění, které by se dalo prokázat, jediný trest pro zápasníky tak je to, že pokud to s procesem přeženou, místo získání výhody si pěkně podkopnou vlastní nohy.

Zdroj: Mens Journal, Way of martial arts, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články