Změní se lidstvo na gerontologickou společnost?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Stara zena
Zdroj: Shutterstock

Průměrná délka života se s neustále se rozvíjejícími technologiemi a moderní medicínou prodlužuje. Dlouhověkost je však nejen otázkou medicíny, ale také mnoha jiných faktorů, jako je vyspělost sociálního systému a potřeby člověka žít kvalitně a plnohodnotně. Jak vysokého věku se podle vědců můžou lidé v budoucnosti dožít a bude vůbec o co stát?

Za poslední století, tedy od roku 1920, se průměrná délka života zvýšila o třicet let. V České republice podle dat z roku 2017 činí délka dožití u žen 82 let a u mužů je to o šest let méně. Lze tak jednoznačně vypozorovat, že lidská populace stárne.

Délka života se na různých kontinentech liší

Šanci dožít se vyššího věku mají přirozeně obyvatelé západních zemí, které jsou ekonomicky, sociálně i zdravotně na mnohem vyšší úrovni než například chudé africké a asijské státy, kde lidé stále umírají hlady. U jednotlivců má pak na délku života vliv hlavně životní styl a pohled na svět.

Ještě před sto lety bylo pro každé dítě velmi rizikových prvních pět let života. Důvodem byla hlavně kojenecká úmrtnost, která byla patnáctiprocentní a do dnešní doby s výjimkou války vytrvale klesala.

Odhady vědců, co se délky života týče, jsou čím dál optimističtější a vypadá to, že se budeme v budoucnu dožívat i sto padesáti let. Důležitou roli v tom podle nich sehrají moderní technologie.

Nové orgány z tiskáren

Už dnes je mnoho lidských životů zachráněno jen díky pokročilé medicíně a možnosti nahrazovat různé orgány umělými náhradami. V budoucnu by právě v této oblasti měl hlavní úlohu sehrát 3D tisk.

Metoda s názvem bioprinting je zatím v plenkách. Jedná se o unikátní možnost vytvářet na 3D tiskárnách orgány, které se pak můžou bez problémů implementovat do lidského těla. Vyřešil by se tím problém, který momentálně medicínu hodně trápí, a to je čekání pacientů na transplantaci od vhodného dárce.

Vyřešení těchto příčin úmrtí by ale neznamenalo, že zmizí běžné zdravotní obtíže, které trápí starší populaci. Zhoršený zrak nebo sluch, bolest kloubů, zažívací potíže, křehké kosti a další neduhy budou seniory i nadále trápit.

Planeta starců jako reálná hrozba

Otázkou tak zůstává, jestli vůbec chceme žít život i s těmito obtížemi, které jen tak nezmizí a náš život činí méně kvalitním. Navíc už dnes vidíme, jak roste počet pacientů se stařeckou demencí. Hrozí tak, že se lidstvo změní na gerontologickou společnost.

Další velký otazník visí také nad schopností sociálního systému zvládat rostoucí počet seniorů. Lidé pravděpodobně nebudou moct odcházet do důchodu jako dnes, protože vyplácet jim rentu státní rozpočet většiny zemí nebude schopný utáhnout.

Kvalita a úroveň života je velmi důležitá také pro naše psychické zdraví. Dlouhověkost s sebou přirozeně nese také zvyšující se počet nemocných duší, na což je zatím i moderní medicína krátká.

A jak jste na tom vy? Chtěli byste se dožít sto padesáti let nebo se spokojíte s dnešní průměrnou délkou života?

Zdroj: grunge.com, kurzy.cz, cdr.cz, zpravy.aktualne.cz
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články