Kdyby Slunce explodovalo, začala by hra o čas. Řekneme vám, kolik by nám ho zbývalo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Exploze slunce
Zdroj: Profimedia

Ačkoliv na něj někdy nadáváme a obzvláště v parných letní dnech, pravdou je, že Slunce a jeho paprsky nás nabíjejí energií a svět je s ním zkrátka veselejší. Výdrž Slunce však není nekonečná a jednou zkrátka vyhasne. Co to bude pro lidstvo znamenat a jaký osud by nás čekal, kdyby explodovalo?

Slunce není nic jiného než hvězda, která je naší planetě nejblíže, zhruba sto padesát milionů kilometrů, a zásobuje ji světlem a teplem. Cesta světla ze Slunce na Zemi trvá přibližně osm minut. Z druhé nejbližší hvězdy Proximy Centauri je to více než čtyři roky.

Klíčová hvězda pro lidstvo

Bez slunečního záření bychom na Zemi nebyli schopní přežít, jelikož pohání většinu procesů, ke kterým zde dochází. Podnebí, počasí, fotosyntéza, to vše Slunce ovlivňuje. Pro hvězdy je však typické, že jednou vyhasnou, a stejný osud tak čeká i Slunce.

Pokud by se to stalo náhle, pro lidstvo by to znamenalo rychlý konec. Zhruba po týdnu bez slunečního záření by se povrch země ochladil na mínus sedmnáct stupňů Celsia. Už toto by bylo pro obyvatele z teplejších krajin smrtící.

Bez něj bychom zmrzli

Během následujícího roku by se teplota dále snižovala až na mínus sedmdesát tři stupňů Celsia, což by postupně znamenalo konce i pro odolnější jedince ze severských zemí. Stálou teplotu by si zachovaly pouze vulkány a oceány, jenže ty by postupně zamrzly velkou krustou ledu.

Rostliny by bez světla a fotosyntézy zemřely během pár dnů. Odolnější stromy v severských oblastech s velkými zásobami živin by byly schopné přežít několik desítek let. Ze zvířat by jako poslední pravděpodobně zůstali žít vlci, rosomáci nebo polární lišky.

Island jako ostrov života

Jediným místem na planetě, kde by měl šanci přežít člověk, by byl Island. Geotermální energie, která je zde přítomná, by umožňovala vypěstovat dostatek potravy. Další šancí by byly jaderné ponorky pod vrstvou ledu, kde by byl díky atomové energii dostatek zásob vzduchu i pitné vody. Jen bakterie by si žádné změny nevšimly.

Životnost Slunce je zhruba deset miliard let a momentálně se nachází na konci páté miliardy. Konec této hvězdy nastane, když jí dojde zásoba vodíku. Lidstvo má tedy ještě dost času se na tuto skutečnost připravit. Co by se však stalo, kdyby Slunce náhle explodovalo?

Výbuch by znamenal bolestivou smrt

Podle vědců z NASA zatím není známa větší exploze než výbuch supernovy. Ten má za následek otřesy celé sluneční soustavy, velkou rázovou vlnou a záblesky světla.

Kdyby se to stalo se Sluncem, znamenalo by to konec sluneční soustavy, jak ji známe. Ve vesmíru by tak zůstaly v nekonečné temnotě kroužit jen chladné a mrtvé planety.

Výbuch takových rozměrů by do deseti sekund převrátil všechny oceány a veškerá živá stvoření by se vařila zevnitř, což by znamenalo jistou smrt. Noční strana planety by měla jen o jednu minutu života víc. Ani ta by rozhodně nestačila na to, abychom si stihli uvědomit, co se vlastně stalo.

Zdroj: grunge.com, eurozpravy.cz, zoommagazin.iprima.cz, cs.wikipedia.org
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články