Ze dna na vrchol a zase zpět: Charlie Chaplin měl život jako na houpačce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Charlie Chaplin
Charlie Chaplin

Jen málokdo měl život skutečně jako na horské dráze, jako legenda známá pod jménem Charlie Chaplin. Ten by totiž mohl vyprávět, jaké to je, když se ze samotného dna dostanete na úplný vrchol, a poté zase spadnete zpět. Jeho život byl plný mnoha zvratů.

Snad každý ví, kdo to byl Charlie Chaplin. Legendární postava známá z grotesek a krátkých filmů patří mezi nezapomenutelné ikony. Kdo ale byl Charlie Chaplin jako člověk? A jaké to bylo dostat se ze dna na vrchol, spadnout zpět a opět se vyšplhat nahoru?

Narodil se do bídy

Rodiče malého Charlieho žili na hranici bídy. Charlie se tak narodil do opravdu nuzných poměrů. Nikdo nemohl ani zdaleka tušit, že se jednoho dne stane jedním z nejlépe placených lidí na světě.

Na prkna se poprvé postavil ve svých pěti letech po náhlém kolapsu své matky, za kterou zaskočil. Už v té době se v něm projevily neskutečné komické sklony. O devět let později již měl stálé zaměstnání.

Vytvořil legendární postavu tuláka

Charlieho Chaplina si většina lidí automaticky spojuje s legendární postavou tuláka, kterou vytvořil hned ve své druhé grotesce, již režíroval. Tulák se stane ikonou, do níž se Charlie převtělí na dvacet let.

Jeho grotesky vznikají jedna za druhou. Nakonec se Chaplin rozhodne, že si je bude sám psát, režírovat, produkovat a sám si také složí hudbu. Disponoval nevídaným talentem.

Chaplin je na vrcholu své slávy. Patří mezi nejlépe placené lidi na celém světě. Nebyl by to ale život, pokud by z vrcholu nenásledoval pád dolů.

Stal se nepřítelem státu

Chaplin se netajil svou vášní pro mladé herečky. Byl několikrát ženatý, manželství netrvala příliš dlouho. Pak ale přišel zlom: mladinká herečka ho označí za otce svého dítěte a začnou tahanice po soudech. Ačkoli se prokáže, že Chaplin není otcem, soud prohraje. Zajímá se o něho FBI a v roce 1947 je proti němu zahájeno stíhání. Chaplin se tak stává nepřítelem státu.

Od roku 1952 žije ve Švýcarsku společně se svou čtvrtou ženou, která mu porodí celkem osm dětí. Chaplin píše memoáry a pokud jde o kameru, ať už před ní, nebo za ní, už se příliš neangažuje.

Návrat krále

Mohlo to vypadat tak, že legendární Charlie Chaplin, kterého davy milovaly, zemře v zapomnění. Naštěstí se tomu tak nestalo. Po ocenění na festivalech v Evropě se mohl vrátit i do Ameriky, kde 10. dubna 1972 vystoupí na prknech v divadle Dorothy Chandlerové a od publika se dočká pětiminutového aplausu.

Dojemné chvilky na sobě neskrýval. Všem přítomným poděkoval a jeho hlas se třásl. Po několika dlouhých letech se tak král filmu opět vrátil domů.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články