Málokdo ví, že Tomáš Holý podával pero dříve, než trhal velrybě stoličku

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
Tomas holy
Tomas holy

Jedno jméno – Tomáš Holý. Zázračný dětský herec se objevil v evergreenu Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, z nějž se stal hit. A to si Holého režisérka jedné z nejoblíbenějších českých komedií původně na konkurzu ani nevšimla.

Na konkurzu byl zprvu nevýrazný

Na casting na roli podnikavého hošíka Vaška, který žije jen s maminkou, dorazilo kolem sto čtyřiceti malých chlapců. Holý byl mezi nimi, ale nijak zvlášť nevyčníval.

Poledňáková dokonce vzpomínala, že byl nevýrazný a malý. Na druhý pohled si ji však získal gestem na rozloučenou, a hlavní postava mu tak spadla do náruče.

To kvitoval i představitel náčelníka horské služby, a jak se později ukáže, i jeho filmový tatínek, herec František Němec. Naopak s jeho výběrem nesouhlasil Poledňákové syn, jemuž se Holý na fotografii vůbec nezamlouval.

Z dramatu udělal komedii

Obsazení Holého, který si předtím „štěkl“ jako chlapec s hašlerkou ve filmu Marečku, podejte mi pero!, přineslo kromě diváckého úspěchu i nečekanou změnu.

Poledňáková chtěla natočit drama, jenže Holý z něj svým hereckým stylem udělal v průběhu natáčení milou komedii.

Koho však režisérka trochu naštvala, byl Vlastimil Harapes. Nebyla spokojena s jeho výslovností a nechala ho předabovat. Dozvěděl se to až poté, což se mu samozřejmě nelíbilo. Nakonec mu propůjčil svůj hlas Jíří Klema i v dalším díle Jak dostat tatínka do polepšovny z roku 1978.

S hraním v dospívání sekl

Holý se zapsal jako dětský herec, v dospívání prohlašoval, že se hraním nehodlá živit. Ve dvanácti s ním proto sekl.

Byl velmi inteligentní a bystrý, po gymnáziu zvolil studium práv. V jedné hospodě se seznámil se začínající zpěvačkou Lucií Bílou, s níž později tvořili pár. V jednaadvaceti letech však tragicky zahynul při autonehodě.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články