Zajímavé artefakty Ústeckého kraje. Co nám předci chtěli sdělit?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hladove Kameny
Zdroj: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Během sucha se v okolí Labe začnou objevovat zajímavé historické artefakty. Říká se jim hladové kameny a naši předci na ně zaznamenávali údaje, které se týkaly života u řeky. Některé upozorňují, že pokud se kámen objeví, musí se obyvatelé připravit na pořádně hubená léta.

Nízká hladina řek lidi vždy děsila. Bylo totiž jasné, že je s největší pravděpodobností čeká hlad, či dokonce hladomor. Nízká hladina řek samozřejmě souvisí s malým počtem srážek. To přirozeně ovlivnilo zemědělství a úroda v tom případě byla nižší, než když byly srážky v normálu.

Málo srážek znamenalo málo práce

Malá úroda nebyla jediným strašákem. Lidé žijící v okolí řek byli totiž často závislí na lodní dopravě. Když byla špatná sjízdnost, znamenalo to, že bude i méně práce. Potvrzuje to i Vlastimil Pažourek z děčínského oblastního muzea pro denik.cz.

„Ve městech, jako byl Děčín nebo Podmokly, přinášela velkému množství lidí obživu právě plavba. Jenže tu nebylo možné v období sucha provozovat, a tak byli šífáci a další lidé existenčně závislí na plavbě v tu dobu bez příjmů,“ uvedl.

Vzkazy stará staletí

V povodí Labe lze na řece nalézt asi patnáct hladových kamenů. Nápisy na nich jsou staré dokonce i několik set let. Většinou se jedná o rýhy, které ukazují, kam až voda klesla, společně s daty či dalšími podrobnostmi.

Najdou se ale i osobnější vzkazy. Na jednom z kamenů, který se nachází v Děčíně, stojí německý nápis: „ Uvidíš-li mne, zaplač.“ Podle dochovaných dokumentů ho tam zanechal Franz Mayer v roce 1911. Nápis jen dokazuje, jak moc se lidé sucha báli.

Podnikavého ducha prokázal o dvacet let později majitel továrny na pumpy, který k výše uvedeném nápisu přidal větu: „Neplač holka nenaříkej, když je sucho, pole stříkej. “

Turistická atrakce

Kameny byly naposledy dobře viditelné během období sucha, které zasáhlo Českou republiku v roce 2018. Odborníci tak mohli prozkoumat, kdy byla ta největší sucha. První záznam byl dokonce z roku 1417, většina ale pocházela z 19. století.

Tyto historické artefakty jsou k vidění například v Hřensku, Dolním Žlebu či v Ústí nad Labem. Ten nejznámější se ale nachází v Děčíně. Je dobře přístupný, neboť se nachází přímo v centru města. Každoročně ho přijdou navštívit desítky turistů.

Zdroj: Denik.cz, Allthatinteresting.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články