Komerční sděleníZe života

Pronájem bytu v Plzni můžete realizovat nejrůznějšími způsoby – poradíte si sami nebo využijete služeb prostředníka?

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Pronajem
Zdroj: Proxy

Pronájem bytu v Plzni vám může přinášet nezanedbatelné přilepšení k vašemu hlavnímu příjmu. Při pohledu na nabídky umístěné na nejrůznějších realitních serverech vás to už určitě také napadlo. Jak to ale zařídit, aby vše probíhalo hladce a z původně výhodné záležitosti nezůstaly jen finanční škody a bolení hlavy? Jestliže se chystáte vaši nemovitost skutečně pronajmout, chcete se o to pokusit sami, bez cizí pomoci? Nebo uvažujete o tom, zda by nebylo lepší využít služeb nějakého zkušeného prostředníka? Každá z cest má své výhody i svá úskalí. Než se po některé z nich vydáte, pojďte se raději podívat, co vás zhruba čeká.

Uvažujete o pronájmu bytu?

Nejspíš víte, že ceny domů i bytů a s nimi úzce spjaté činže jsou v České republice nebývale vysoké. Aby ne. V posledních letech rostly snad nejrychleji v celé Evropě. Pro vlastníky rezidenčních nemovitostí je to jistě příjemná zpráva. Pokud máte v Plzni k dispozici volný byt, můžete si tedy rozhodně gratulovat. Jeho pronájmem si lze každý měsíc přijít na velmi slušné peníze. Velice žádané jsou dispozice 2+kk nebo 2+1 o podlahové ploše blížící se padesáti metrům čtverečním. Za takové bydlení, je-li v solidním stavu, si můžete říct v průměru o 10 až 12 tisíc korun měsíčně.

Ukázka z nabídky pronájmů v Plzni (05/2021)

Dispozice Výměra Lokalita Nájemné v Kč
1+kk 29 m2 Severní Předměstí 8 200
2+kk 43 m2 Jižní Předměstí 11 000
2+1 65 m2 Vnitřní Město 12 500
3+kk 80 m2 Černice 14 000

Jakou cestou se vydat?

Pronájem nemovitosti může být tedy poměrně lukrativní záležitostí a to nejen v Plzni, ale i v mnoha dalších větších městech, kde jsou činže podobně vysoké. Abyste si však místo pravidelného příjmu nepřivodili spíše problémy, musíte si umět poradit. Nejprve je nutné se rozhodnout, zda se o vše postaráte sami. To je možnost, která vyžaduje určité specifické dovednosti. Jaké? Například vytvoření srozumitelného inzerátu nebo přípravu smlouvy. Tím to však ani zdaleka nekončí. Je vám nejspíš také jasné, jak důležité je vybrat solidního nájemníka, se kterým nebudou jen potíže. Nezbytných úkonů je však samozřejmě více a později si je ve stručnosti přiblížíme. A nabízí se i jiné řešení? Jistě. Druhou cestou je kvalifikovaný prostředník, který se za provizi o všechno postará. Může to být realitní kancelář, případně makléř na volné noze. Jakou cestu tedy zvolit?

„Půjdete do toho“ sami?

Máte neodbytný pocit, že si se vším poradíte zcela sami? Vyloučit se to nedá. Jestliže se na to cítíte, dejte se do práce! Víte přesně, s čím si budete muset poradit, nebo to pouze tušíte? Určitě zvládnete následující věci?

  • Stanovit rozumnou činži.
  • Připravit inzerát a umístit ho tam, kde ho uvidí co nejvíce lidí.
  • Komunikovat se zájemci (včetně prohlídek bytu).
  • Sepsat smlouvu včetně nezbytných dodatků.
  • Vybrat solventního a spolehlivého nájemníka.

A co zkusit služby profesionálů?

Nespornou výhodou profesionálních služeb realitních kanceláří a makléřů je především určitá právní jistota stran připravené nájemní smlouvy. Nemáte-li patřičné zkušenosti, nejspíš se vám ji nepodaří sepsat tak, abyste na něco nezapomněli. Většina lidí to nezvládne ani za pomoci nejrůznějších vzorů, které jsou dostupné na internetu. Ve smlouvě musí být uvedeno maximum relevantních informací. Přesnou identifikací smluvních stran počínaje, přes detaily o placení činže až po důvody, které mohou vést k jejímu vypovězení. Není to zdaleka tak snadné, jak to možná na první pohled vypadá. Dále je tu příprava inzerátu a především pořízení kvalitních a poutavých fotografií. To jsou rovněž záležitosti, s nimiž si každý neporadí na odpovídající úrovni. Nemáte smysl pro obchod? Pak můžete pokazit i zdánlivě jednoduchou komunikaci s těmi, kteří se na váš inzerát ozvou. Jedinou nevýhodou spolupráce s profesionály může být provize. V našich krajích je ovšem zvykem, že ji hradí nájemník a nikoliv majitel bytu. Takže z vašeho pohledu se vlastně o nic nejedná.

Můžete si najmout dlouhodobého správce

Pokud snad namítnete, že vám nějaký makléř může do bytu přivést člověka, kterému byste vy osobně klíče nikdy nesvěřili, nebudete mít tak docela pravdu. Nového nájemníka musíte obvykle osobně schválit. Nic takto zásadního se tedy bez vašeho vědomí zpravidla nestane. Zřejmě je vám jasné, že zcela nezbytná je také následná spolupráce s novým obyvatelem vašeho bytu. Někdo musí vybírat činži, příležitostně kontrolovat stav bytu i spotřebu energií a podobné věci. Jednoho dne dojde nejspíš také na výměnu nájemníka a s tím je vždy spojena celá řada dalších úkonů. Stejně jako samotnou realizaci pronájmu, můžete i tohle zvládnout sami nebo si sjednat výpomoc v podobě nějakého správce. Tyto služby jsou v posledních letech čím dál běžnější. Nejčastěji se setkáte s tím, že za poplatek ve výši cca 10 % z nájemného, se za vás nějaká specializovaná firma postará o všechny nezbytnosti a vy už si můžete jen v klidu užívat svých „devadesáti procent“.

Jak se rozhodnete?

Pokud vás výše uvedené informace o výhodách spolupráce s odborníky nepřesvědčily a vydáte se vlastní cestou, nezapomeňte, že hodláte svůj milionový majetek v podobě bytu svěřit do rukou naprosto cizímu člověku. Tedy v případě, že nový nájemník není váš kamarád nebo známý. Tomu by také měla odpovídat důkladnost, s jakou si dotyčnou osobu prověříte. Určitě nahlédněte do rejstříku exekucí a požadujte rovněž nějaké reference od zaměstnavatele. Jsou to věci, které vám přinejmenším napoví, zda si potenciální nájemník vaši důvěru zaslouží či nikoliv. Jde o hodně!

Máte s realitními makléři nějaké zkušenosti nebo se o pronájem vaší nemovitosti staráte pokaždé sami? Anebo jste coby majitel bytu v podobné situaci poprvé?

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články