Záhadná smrt Michaela Rockefellera: Pravděpodobně se stal obětí kanibalismu

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Lidojed
Zdroj: Profimedia

Nikdo neví, co se s ním ve skutečnosti stalo. Jak a kdy zemřel, nebo kde skončily jeho ostatky. Po letech je ale nejpravděpodobnější teorií, že byl zkonzumován divokým kmenem z ostrovní vesnice Otsjanep. Příběh průzkumníka a mořeplavce Michaela Rockefellera je dech beroucí.

Rockefeller se narodil v roce 1938 jako páté dítě newyorského guvernéra a budoucího amerického viceprezidenta Nelsona Rockefellera. Právě kvůli jeho původu se později stal případ jeho zmizení tolik medializovaným.

Michael Rockefeller zmizel v roce 1961, až roku 2014 ale vyšla kniha, která o jeho zmizení pojednává. V knize se Carl Hoffman vyjadřuje k historickým událostem, zeměpisné poloze i kultuře na okolních ostrovech, protože to vše mohlo podle něho se zmizením mladého muže souviset.

Michael Rockefeller

Zdroj: HurayforZay, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Myslím, že to zvládnu

Psal se 17. listopad roku 1961 a Rockefeller a jeho kolega nizozemský antropolog René Wassing pluli v kanoi zhruba 5 kilometrů od břehu. Vlivem počasí a silných vln se potýkali s problémy a jejich loď se začala plnit vodou.

Jejich dva místní průvodci sice plavali pro pomoc, jenomže než se dostali ke břehu, vlny loď odnesly ještě dál. Skončili zhruba 19 kilometrů od pobřeží jen s několika prkýnky, díky kterým se drželi nad vodou.

Lidojed

Zdroj: Profimedia

I přes nesouhlas Wassinga se Rockefeller rozhodl plavat pro pomoc sám. Poslední slova, která pronesl, prý byla: „Myslím, že to zvládnu.“ Druhý den byl Wassing zachráněn. Tělo Rockefellera se ale nikdy nenašlo.

První spekulace hovořily o tom, že se Rockefeller utopil. Podle všeho nemohl v takovém počasí a obrovských vlnách uplavat 19 kilometrů. Tři roky se pátralo po jeho těle, ale nikdy nebylo nalezeno.

V roce 1964 byl Rockefeller oficiálně prohlášen za mrtvého. Jeho tělo pravděpodobně zmizelo podle některých ve spárech krokodýlů. Jenomže pozdější teorie mluví o tom, že se dostal na pobřeží v pořádku a stal se obětí kanibalismu.

Jen náhodná oběť

Záznamy v knize Carla Hoffmana hovoří o tom, že kdyby se podařilo Rockefellerovi doplout k nejbližšímu břehu, dostal by se pravděpodobně do vesnice Otsjanep. V té tou dobou žil domorodý kmen, který měl nevyřízené účty s bělochy.

Lidojed

Zdroj: Profimedia

Ačkoli Rockefeller neměl se spory nic společného, pravděpodobně se mohl stát náhodnou obětí vyřizování účtů. Ani později ale vyšetřování neobjevilo nic, co by toto podezření potvrdilo.

V roce 1969 na ostrov cestoval novinář Milt Machlin, aby se zde poohlédl po nějakých důkazech na vlastní pěst. Bohužel ale nepřišel na nic, co by dokazovalo, že sem mohl Rockefeller doplavat.

I tak je ale nejpravděpodobnější, že se mořeplavec stal obětí kanibalismu. Kdyby totiž skončil ve spárech krokodýlů, pravděpodobně by po něm někde zůstaly nějaké stopy. Jelikož se ale nenašla ani část oblečení nebo kosti, je možné, že se jich domorodci zbavily.

Ačkoli je to již mnoho let starý příběh, dodnes slouží jako námět mnohým filmům a knihám a existuje celá řada životopisných dokumentů, které o Michaelu Rockefellerovi vypráví a spekulují o tom, co se vlastně stalo.

Zdroj: wikipedia.org, allthatsinteresting.com, smithsonianmag.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články