Vzpomínáte na ICQ? Změnilo se k nepoznání

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
icq
Zdroj: 123RF.COM

Od svých začátků se internet poměrně hodně rozvinul. Důvodem je i nespočet sociálních sítí, které od jeho vzniku přibyly. A jak už to tak bývá, novinky nahradí starší aplikace. Někteří lidé jsou však stále věrní původním programům a proto i téměř zapomenuté ICQ stále existuje a má důvody se zlepšovat.

ICQ (celým názvem I seek you) vzniklo v roce 1996. Jeho první verze se stala ve své době ojedinělým a nejpoužívanějším nástrojem pro internetovou komunikaci mezi dvěma lidmi, později skupinami. Kromě této sociální sítě totiž existovala pouze možnost internetové e-mailové pošty.

Vysoká konkurence aplikaci nenahnala strach

V roce 2004 byl oficiálně spuštěn běh jednoho z největších konkurentů – Facebooku. Ten totiž kromě chatu umožnil svým uživatelům také prohlížení webových stránek a komunikaci na zdi, což bylo pro většinu lidí novinkou. ICQ na to reagovalo rozšířením svých možností – nabídlo uživatelům nové emotikony a možnost společných her.

Právě díky těm se stalo populárním především mezi mladšími kategoriemi. Legendární hry mají i dodnes velmi vysokou hledanost na internetu, vznikly jejich online alternativy a z průzkumů vyplývá, že velká část původních uživatelů si ICQ udržuje stále nainstalované právě díky této možnosti, zatímco na klasický chat používá spíše jiné platformy.

Úpadek legendární aplikace

Pomyslný konec éry ICQ nastal kolem roku 2009. Hlavním konkurentem se v oblasti jednoduchosti komunikace stal aplikaci především Skype (rok založení 2003), který nabídl nově uživatelům také možnost videohovorů. Prvních deset let 21. století se však i přesto stále ICQ drželo na oblíbených příčkách. Postupem času však zájem o jeho služby vymizel, jelikož jej nahradily nejrůznější oddělené webové stránky – lidé začali využívat videohovory na Skypu, získávat informace ze stránek na Facebooku, hry si šli raději zahrát na jiné weby.

ICQ dnes

Přestože by se mohlo zdát, že aplikaci již jen tak někde nestáhnete, opak je pravdou. Jeho nejnovější verze je kompatibilní se systémem Windows 7 a vyšším. Kromě obrovských grafických změn došlo také k posílení jeho funkcí. Ke klasickým hrám přibylo mnoho dalších zaměřených především na rozvoj logiky u mladších dětí, možnost posílání videozpráv a celá řada emotikonů, které na jiných sociálních sítích nenajdete.

Ačkoli nepatří aplikace k nejmodernějším, má dvě obrovské a nesporné výhody:

  1. Její běh je svižný, program nepadá a nezasekává počítač. ICQ neobsahuje žádná velká data a je proto skvělým společníkem například při práci s velkými soubory, kdy můžete zároveň také komunikovat s přáteli a není třeba se bát problémů se zpomalením počítače.
  2. Je ideální aplikací na komunikaci mezi mladšími jedinci. I děti se v dnešní době chtějí domluvit po internetu, na mnohých stránkách na ně však čeká nevyžádaný obsah nebo kontakty, které si sami nepřidají. ICQ je v tomto ohledu bezpečné.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články