Jak zamezit zneužívání osobních údajů na sociálních sítích?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zdroj: 123RF.COM

Před časem se poslanci pokusil prosadit zákon, který by Facebooku zakázal mazat příspěvky uživatelů, ovšem eurokomisařka Věra Jourová americkou internetovou společnost podpořila a současně s tím odmítla, že by Facebook vyvíjel nátlak na Evropskou unii ohledně cenzury některých názorů.

Je zapotřebí, aby i v oblasti sociálních sítí byly dodržovány zákony týkající se například zákazu vyhrožování, šíření násilí, terorismu nebo dětské pornografie, ale zároveň tak, aby se nejednalo o cenzuru. Pokud už k neodůvodněnému mazání některých stanovisek dojde, každý má právo se svobodně vyjádřit u soudu.

Již zmíněná eurokomisařka Jourová zastupující trh EU, na němž má jen na Facebooku účty až čtvrt miliarda lidí, má mimo jiné na starosti zabezpečení osobních údajů. Tato dáma, jež je postrachem i těch nejsilnějších internetových kolosů, se obává toho, aby nedocházelo k ovlivňování voleb a pokud na lidi směřuje politická reklama, aby byla jasně označena.

Zdroj: 123RF.COM

Zároveň spolu s dalšími požaduje, aby bylo zasahováno proti falešným účtům. Samozřejmě nechce, aby byli lidé vystavováni útokům „nějaké umělé inteligence, která na ně bude i za pomoci zneužití jejich osobních údajů působit a vymývat mozky“, jak sama prohlásila. Ovšem není pro, aby přes sociální sítě zasahovaly do politických debat, mazaly některé názory a působily ideologicky. Debata musí zůstat volná. Pokud se však někde projevují extremistické názory rozšiřující nenávist, je třeba zasáhnout.

Původně chtěly americké internetové firmy v Evropě uplatnit Kalifornské právo a řídit se tím, že je internet zóna bez zákona. Podle nich jde jen o různé možnosti komunikace, ovšem nad nečistými praktikami si myjí ruce. Nechtějí mít v Evropě právní odpovědnost a podléhat případným sankcím.

Je nutné, aby nevhodné příspěvky citlivě rozlišovali a mazali namísto robotů či levných pracovních sil, třeba z Indonésie, jedinci žijící v zemích EU. V ČR by to tudíž měli být Češi. A jak Facebook reaguje na oznámení, že nějaký obsah porušuje zákon? Dokáže prý odstranit až 72 procent nahlášeného! Nezapomínejme však na to, že oblast sociálních sítí je ve skutečnosti vytvářena soukromými firmami, což znamená, že budou-li mít zákaz mazat, bude to velký zásah do jejich svobody podnikání.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články