Vraždící rebel, nebo srdečný šlechtic: Příběh Robina Hooda je opředen tajemstvím

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
robin hood
robin hood

Okrádal bohaté, aby dával chudým. Stal se předmětem balad, knih a filmů a ukázal se jako jeden z nejtrvalejších lidových hrdinů populární kultury. Kde se ale legenda o Robinovi Hoodovi vůbec vzala? A měla reálný základ?

Už v 15. století, možná ještě o trochu dříve, oslavovali křesťanští nadšenci v některých částech Anglie první máj hrami, které zahrnovaly právě postavu Robina Hooda. Ta měla až téměř náboženský význam.

Z této doby jsou známé i balady, jež vyprávějí o zloději a jeho bandě, s níž žije na okraji společnosti v Sherwoodském lese poblíž Nottinghamu.

Vraždící rebel i srdečný šlechtic

O Robinovi Hoodovi se tehdy vypravovalo jako o rebelovi, který vraždí bohaté statkáře. Popularitě tohoto mýtu nahrával feudalismus.

Později se z rebela stal aristokrat s velkým srdcem, který je zamilovaný do své služebné Mariam, a loupí boháče, aby pomohl lidem, již to opravdu potřebují.

Je možné, že Robin Hood jako takový žil, nebo aby se příběhy o něm aspoň zčásti zakládaly na pravdě?

Většina současných badatelů nenašla při svém výzkumu podložené důkazy o existenci skutečného Robina Hooda. Zato středověcí kronikáři o ní byli přesvědčeni a brali ji jako samozřejmost.

Dle nich historický Robin Hood žil ve 12. nebo 13. století, popisy reálií se ale liší. To bude zřejmě z toho důvodu, že zmínky o něm tradovaly ústně prostřednictvím folklóru, poezie a balad.

Možné je i to, že se do historických zápisů dostal Robin Hood skrze písně trubadúrů, kteří tak zpravovali publikum o aktuálním dění.

Charismatický stoupenec Richarda Lví Srdce

Až od první poloviny 16. století je Robin Hood brán jako stoupenec krále Richarda Lví Srdce, což se s ním táhne až dodnes v rozličných interpretacích.

V knižních i filmových zpracováních je pak zobrazován jako vůdce, jenž vyniká střelbou z luku, ale také přesnými zásahy mečem.

Co se však Robinovi Hoodovi nedá upřít, je charisma. A už je jedno, zda ho ztvárňuje Errol Flynn, Russell Crowe nebo Taron Egerton, jenž si zahrál v zatím posledním filmu o této legendě z roku 2018.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články