Drákula: Nelítostný vládce, který se stal předlohou nejednoho příběhu

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
drakula 1
drakula 1

Pod jménem Drákula si většina z nás představí některého z filmových upírů sajících krev mladým dívkám. Ne všichni možná ví, že má této charakter ve skutečnosti reálnou předlohu.

Podle čeho dostal své jméno? A jak to s ním vlastně bylo ve skutečnosti?

Ke krvežíznivé příšeře neměl reálný Drákula vlastně až tak daleko, ačkoli se na druhou stranu jednalo o spravedlivého a pro svou zemi přínosného vládce.

Známý byl jako Vlad Napichovač

Kníže Vlad III. vládl v 15. století. Na trůn Valašského knížectví usedl rovnou třikrát a svým lidem byl považován za hrdinu.

Pro kruté praktiky si sice vysloužil přezdívku Vlad Napichovač, nebo také nařezávač, protože jeho oblíbenou popravou bylo napíchnutí hlavy na kůl.

Díky tomu ale omezil kriminalitu tehdejší země a zbavil ji všech, kteří nějakým způsobem ohrožovali ať už samotnou zemi, nebo jen prostý lid.

Přezdívka Drákula se stala zdrobnělinou přezdívky jeho otce. Tomu se říkalo Drak, podle jeho původu z rodu Draculesti.

Právě toto pojmenování později sám dokonce přijal, lichotilo mu, když se pod slovem Drákula brzy začal rozumět krvežíznivý, ale poctivý a ambiciózní muž obecně.

Tisíce příběhů z něho dělají sadistu

Upír Drákula se dnes vyskytuje v nejednom příběhu. Ve všech je vlastně děj velmi podobný jen s malými obměnami.
Sám hlavní hrdina je v něm zápornou postavou, která se vyžívá v ubližování lidem.

To celkem odpovídá charakteru Vlada III. Zloděje a vrahy napichoval na kůl, který se jim zaživa provrtával tělem, a oni tak několik hodin v bolestech trpěli.

Na druhou stranu jen málokterý příběh hovoří o světlých stránkách knížete. Byl spravedlivý, pomáhal chudým, věnoval se každé stížnosti a trestal pouze ty, kteří si to podle něho skutečně zasloužili.

Ačkoli byl kníže Vlad III. drsným vládcem, vysloužil si obdiv mnohých. Dnešní příběhy o Drákulovi s ním vlastně nemají příliš společného.

Avšak pro mnohé z nás bude pod tímto jménem vždy známý spíše krvelačný upír než hrdina, který brání svůj lid.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články