Vesnice hlubokého spánku. Lidé i zvířata tu usínali za chůze na ulicích, trvalo roky, než vědci našli příčinu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
spanek na ulici
Zdroj: Shutterstock

Představte si následující situaci: Mluvíte s někým, kdo vám se zájmem naslouchá, najednou si ale lehne na zem a usne. Tak přesně tohle se dělo obyvatelům malé vesničky Kalachi ležící v Kazachstánu. Lidé v obci, které se přezdívá také vesnice hlubokého spánku, doslova usínali na ulici.

Lidé ve vesnici usínali náhle, upadali do tvrdého spánku, který někdy trval i několik dní. Obvykle po něm následovalo zmatení, osoby netušily, co se kolem nich po celou tu dobu dělo. Mnozí si ale po čase zvykli, a jakmile se cítili jen trochu unavení, věděli, že si musí urychleně najít bezpečné místo, kde si lehnout.

Podle webu Arabia Weather v roce 2015 postihovaly tyto spánkové zkušenosti pravidelně zhruba 10 % obyvatel Kalachi. První případy spánkové nemoci se objevily už v roce 2010, až v roce 2013 se ale projevily u větší skupinky lidí. Obyvatelé vesnice začali o případu mluvit jako o epidemii spánku.

Stovky lidí byly vystěhovány

Pro vědce byla situace záhadou. Jen kousek od hranice vesnice se totiž nic podobného nedělo a zdálo se, že problém zasahuje velmi malé území. Desítky rodin byly úřady vystěhovány, aby se předcházelo problémům, samotný spánek totiž nebyl jedinou záhadou.

Lidé ve vesnici velmi často trpěli také závratěmi, bolestmi hlavy a halucinacemi, velmi často těsně poté, co se probudili. Nebo naopak těsně předtím, než do spánku upadli. Někteří ale stěhování ze svého domova odmítli.

V roce 2015 byla celá obec z důvodu nebezpečí donucena k evakuaci. Vědci následně začali místo velmi pečlivě zkoumat a pokoušeli se přijít na to, co celou situaci způsobovalo.

Oxid uhelnatý

Podle serveru India Times byla jednou z nejvýraznějších teorie, která tvrdila, že za usínání lidí může nadměrné hromadění tekutin v jejich mozcích, za které měla být údajně zodpovědná jakási bakterie. Později se ale přišlo na to, že důvod usínání byl zcela jiný.

The Guardian uvádí, že je město obklopeno uranovými doly, ve kterých se vyskytuje velká koncentrace oxidu uhelnatého. Právě ten lidem způsoboval problémy jako halucinace, bolesti hlavy a únavu, následně pak usínání třeba i na dlouhé dny.

Podle kazašského vicepremiéra Berdibeka Saparbaeva postihla takzvaná epidemie dokonce i domácí mazlíčky. Vesnička je dodnes známá jako místo hlubokého spánku, žádní lidé ji ale v současné době z jasných důvodů neobývají.

Zdroj: The Guardian, India Times, Arabia Weather

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články