Včely mohou být konkurencí policejních psů. Takto dokážou odhalit těžké zločiny

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vcely
Zdroj: Shutterstock

Někomu připadají roztomilé, někdo je nesnáší, jiní se jich bojí kvůli své alergii. Pravdou ale je, že včely potřebujeme k životu všichni. Starají se o opylování rostlin, tím o jejich rozmnožování, a navíc nám dávají med. Ukázalo se, že jsou i skvělými vyšetřovatelkami zločinu.

Zní vám to komicky? Tak to se na zbytek tohoto článku pohodlně usaďte, protože vám prozradíme, jak již několikrát včely odhalily marihuanové království a dopomohly tak policistům chytit zločince.

I když v současné době nemá žádný policejní tým mezi svými členy roje včel, je možné, že do budoucna budou cvičeny speciální hmyzí jednotky pomáhající s odhalováním kriminálních živlů.

Jak červený med odhalil marihuanovou farmu

V roce 2010 se v New Yorku začaly objevovat včely, které se na první pohled nelišily od těch běžných. Když se k vám ale hmyz dostal dostatečně blízko, bylo vidět, že má jeho tělo načervenalou barvu.

Asociaci včelařů to nejprve nijak neznepokojilo, když ale bylo zjištěno, že i med, který tento hmyz produkuje, je červený, začalo se to řešit. Včelaři se obrátili na ministerstvo.

Bylo jasné, že včely čerpají pyl z rostlin, ze kterých ho v přírodě brát nemohou. Už delší dobu navíc měla policie tušení, že se někde v oblasti, kde se včely vyskytovaly, nachází farma na marihuanu.

Úřady si spojily tato dvě fakta dohromady a policie provedla důkladný průzkum celé oblasti. Skutečně se jim podařilo objevit marihuanovou farmu a zatknout zločince.

Údajně to nebyl jediný případ, při kterém včely pomohly odhalit zločin. Veřejnost i někteří policisté to považují za nesmysl, většina se jich ale shoduje na tom, že včely se jednou skutečně mohou stát jejich kolegy.

Podle studie dokáží rozlišit jednotlivé drogy

Sonja Kesslerová, dvaadvacetiletá policistka, se v roce 2019 proslavila v médiích svou bakalářskou prací, ve které tvrdila, že včely se dokáží naučit rozlišovat kokain a heroin.

Včely se prý dají vycvičit, aby pomáhaly s odhalováním dalších zločinů. Trik spočívá v tom, že včely pomocí žihadla zkoumají sladký nektar v květinách. Pokud ale žihadlo ponoří do drogy, budou se jejich reakce lišit.

Právě podle toho by podle Kesslerové mohlo být v budoucnu používání včelích kolonií pro policisty poměrně běžnou záležitostí. Je tak možné, že se dočkáme spojení včelařského průmyslu se zákonem.

Ovšem nic není bez komplikací. V reakci na vyšetřování zločinů i na informaci o tom, co všechno včely dovedou, začalo docházet počátkem roku 2020 k vykrádání úlů a ničení včelích rojů.

Někdy se jednalo o pouhé vandalství, jindy policie věřila, že šel pachatel po červeném medu, který by mohl teoreticky odhalit jeho kriminální činnost. V této době tak včely policistům práci bohužel naopak spíše přidaly.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články