Trypofobie aneb strach z malých děr. Tyto obrázky napoví, zda jí netrpíte také

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Trypofobie
Zdroj: Shutterstock

Trypofobie je strach z malých děr. Že se vám to zdá jako nesmysl? Zkuste se podívat na následující obrázky. Pokud se budete cítit nepříjemně, naskočí vám husí kůže či se vám budou potit dlaně, s největší pravděpodobností jste trypofobik.

Trypofobie prozatím není zahrnuta v diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch jako fobie. Fobii definuje lékařský slovník jako „chorobný, nepřiměřeně silný, neodůvodněný strach před určitou událostí nebo věcí, někdy provázený úzkostí“.

Fobie — nefobie

U většiny lidí se trypofobie neprojevuje chorobným strachem, ale spíše jakýmsi diskomfortem a znechucením. Proto ji někteří psychiatři nechtějí mezi klasické fobie zařadit.

Tento nepříjemný pocit se často začne projevovat při pohledu na shluk malých děr či nerovností. Můžou ji tak vyvolávat například malé bublinky, granátová jablka, plástve, ale také oči či vzor na těle hmyzu, strukturovaný kámen nebo rostlina.

shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Člověk se cítí fyzicky nepříjemně

U člověka trpícího trypofobií se při pohledu na tyto věci začne objevovat pocení, třes, husí kůže, nevolnost či úzkost a strach.

Podle studie uvedené v Sage journals trpí těmito příznaky 11 procent dospělých mužů a až 18 procent dospělých žen, což není vůbec zanedbatelné číslo.

Vznik fobií

Vědci se tedy snaží přijít na to, proč je tolika lidem pohled na obyčejné malé dírky tak nepříjemný. Zřejmě za to může evoluce. Většina fobií je totiž pozůstatkem reálného nebezpečí, kterého se dřív báli naši předci, ale které nám dnes už obvykle nehrozí.

shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Příkladem je arachnofobie, která varovala naše prapředky před nebezpečnými jedovatými pavouky. Stejný smysl měla i ofidiofobie neboli strach z hadů.

Čím byly malé otvory nebezpečné

Před čím ale varovala naše předchůdce nevolnost při pohledu na malé otvory? Jedna z teorií mluví o infekčních chorobách. Ty se většinou na kůži objevují v malých shlukovaných nerovnostech. Člověk tak dostal varování, aby se k takto postiženému raději nepřibližoval.

Další teorie se týká zvířat. Trypofobie může být vyvolána také pohledem na vzor na kůži zvířete. To mohlo lidi varovat, že se jedná o exotické zvíře, které může být nebezpečné.

shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Lidskému mozku může být také nepříjemné to, že nedokáže přesně odhalit, zda není uvnitř děr nějaké nebezpečí. Například vosy, včely, pavouci či mravenci.

Léčba zatím stanovena není

Vzhledem k tomu, že trypofobie není započítána jako nemoc, neexistuje na ni ani žádná léčba. Předpokládá se ale, že by se dala využít expoziční terapie, která se běžně používá u fobií. Tedy že je člověk pomalu vystavován věcem, ze kterých má strach, aby si na ně opatrně zvykl.

Jak jste se cítili vy při pohledu na fotky? Měli jste příznaky trypofobie? Na internetu existuje mnoho testů a videí, které by měli pomoc tuto téměř fobii odhalit. Jestli vás téma zaujalo, určitě je vyzkoušejte.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Lekarske.slovniky.cz
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články