Treblinka, místo které mělo zůstat utajeno

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Treblinka
Treblinka

V roce 2016 zemřel poslední přeživší z vyhlazovacího tábora, o kterém se neměl nikdo dozvědět. Samuel Willenberg byl jedním z mála, kterým se podařilo utéct, a jedním z mála, díky kterým jsme se o tomto táboře dozvěděli.

Nenápadná vesnička ležící asi 80 kilometrů od Varšavy, byla od července 1942 určená k vyhlazení, co nejvíce polských Židů. Přičemž Treblinka se stala místem, kde zemřelo nejvíce lidí v tak krátké době, a zároveň s minimem přeživších. I přes to, že toto místo fungovalo už od roku 1941, záhy byla dostavena její druhá část a změnil se tak její účel. V první části byly sklady, ubytovna pro pracující vězně, ale i jednotky SS a administrativní pracovníky. V druhé části bylo deset dřevěných plynových komor a jámy na likvidaci těl.

Zdroj: Jewishvirtuallibrary.org

Běžný den vypadal tak, že po příjezdu transportu byli nováčci rychle rozděleni na ty, kteří budou alespoň nějakou dobu žít, ty kteří dostanou na ošetřovně poslední injekci a mrtvá těla zatím odklizena ostatními pracujícími Židy. Všichni se pak museli rychle svléknout, aby byli odvšiveni. Ti, co se mohli znovu obléci, prošli výběrem na práci, ostatní byli nedlouho po svém příjezdu zplynováni. Bohužel těch, co měli šanci ještě chvíli žít, bylo opravdu málo. Během jednoho dne je to i 15 000 lidských obětí.

Nesnesitelný pach se linul celou Treblinkou a do konce roku 1942 zde bylo usmrceno přes 700 000 lidí. S ustáváním transportů a situací v Polsku docházelo vězňům, že s uzavřením tábora se pokusí dozorci zbavit všech důkazů, proto se rozhodli jednat. Sice si sehnali zbraně, vše však skončilo nezdarem. Nakonec se rozhodli naplánovat povstání na srpen roku 1943. Plán je jasný, zmocnit se zbraní, zajmout esesáky, přestřihnout telefonní kabely, zapálit plynové komory a utéct. Bohužel i když k povstání došlo, nepovedlo se vše podle plánu, a nakonec byla z 850 vězňů většina usmrcena. Pouhým 67 se podaří uprchnout.

Tábor však pokračoval dál, a až na konci roku 1943 přišel pokyn, jak předpokládali povstalci, vše zlikvidovat a zahladit veškeré stopy, což bylo následně provedeno. Naštěstí uprchlí vězni mohli podat svědectví o hrůzách, které tábor znamenal pro sta tisíce lidí.

Autor: Lucie Konečná


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články