Student nemá od narození část ruky. Funkční protézu paže si proto postavil z lega

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Lego
Zdroj: Patat / Shutterstock.com

Davidu Aguilarovi bylo pět let, když objevil lego. Tehdy vstoupil do světa, kde bylo jedno, že mu chybí předloktí. O čtyři roky později si z oblíbené stavebnice postavil svoji první protetickou paži. Nyní, těsně před ukončením studia bioinženýrství, sní o tom, že bude pomáhat dalším dětem, které se stejně jako on narodily trochu jiné.

Ačkoli při setkání rád říká, že mu paži ukousl žralok, se David Aguilar narodil bez pravého předloktí kvůli Polandovu syndromu. Jde o vzácnou poruchu, která bránila rozvoji jeho pravého prsního svalu. I přes náročné překonávání výzev v každodenním životě mu tato vrozená vada nezabránila, aby žil naplno.

Před šikanou utíkal k legu

Jako dítě se však musel poprat s šikanou od svých spolužáků. Jak sám přiznává v rozhovoru pro Guinnessovu knihu rekordů, byla léta, kdy stavění lega bylo jeho jediným útočištěm a způsobem, jak se vypořádat se svou odlišností.

„Lego byla moje první hračka, když jsem byl dítě. Mohl jsem postavit nekonečné množství věcí. Jediným limitem byla představivost,” dodává nyní dvaadvacetiletý student. Chtěl se vidět v zrcadle tak, jako vidí jiné lidi. S oběma rukama.

První paži si postavil z lodi

Již v devíti letech proto začal navrhovat protetické paže. A samozřejmě se je rozhodl postavit z materiálu, který znal nejlépe. Z kostek lega. Na svůj první prototyp protézy paže přestavěl lego loď.

O devět let později postavil první funkční protézu z lega

Během let doladil své stavební schopnosti a v osmnácti letech vytvořil první plně funkční ego protetickou paži na světě. Postavil ji z kostek ze sady vrtulníků Lego Technic. Pojmenoval ji MK-I (Mark 1), inspirován oblekem slavného komiksového hrdiny Iron Mana.

 

View this post on Instagram

 

Příspěvek sdílený David Aguilar Amphoux (@handsolo99)

Mark 1 se zapsala do Guinnessovky

Měla pohyblivý loketní kloub a drapák na zvedání věcí, který se aktivoval ohnutím lokte. „První model není motorizovaný, ovládám ho pouze svými svaly, což je po delší době trochu bolestivé. Je však dostatečně silný, že zvládne unést moji váhu,” popisuje Aguilar.

Hand Solo

Založil si také kanál na YouTube, kde si říká Hand Solo, ve vtipném odkazu na Hana Sola, hrdinu ze Star Wars. Najdete zde i video s návodem, jak si sami postavit protetickou paži z lega.

Po dlouhém zdokonalování nese Davidova nejnovější pátá verze protetické paže MK-V programovatelnou jednotku. Ta je schopna přijímat a odesílat příkazy ze senzorů do motorů.

„Je to nejpohodlnější protetika z mých modelů a nepotřebuji používat svaly, abych něco zvedl. Servomotory to dělají za mě,” pochvaluje si Aguilar. Právě vyvážení funkčnosti a pohodlnosti je hlavní výzva, které David při stavbě protetických paží čelí. „Nemůžete nosit něco nepohodlného, i kdyby to bylo super funkční, a to platí i naopak,” vysvětluje dále Aguilar.

 

View this post on Instagram

 

Příspěvek sdílený David Aguilar Amphoux (@handsolo99)

Protézu si spousta lidí nemůže dovolit

Aguilar protézy nepoužívá každý den, ale ví, že mnoho lidí je ke každodennímu životu potřebuje. Běžné protetické končetiny mohou být velmi drahé, i pokud jde o údržbu a náhradní díly. Vysoké náklady jsou pro mnoho lidí neúnosné.

Protézy by měly být dostupné pro všechny

Od chvíle, kdy vyrobil svoji první protézu, si Aguilar uvědomil, že může pomáhat druhým lidem. Jeho snem je vytvořit dostupnou protézu pro ty, kteří na tu běžnou nemají. Za životní cíl má vytvoření protéz dostupných jak finančně, tak i po celém světě. Zvažuje i jiný materiál než lego, rád by využil 3D tisk.

Jeho vášeň pro robotiku ho přivedla ke studiu bioinženýrství, které v současné době dokončuje na universitě ve Španělsku. Mimo to vede motivační projevy, vydal knihu a účastnil se i konference NASA o inovacích.

Protetické paže pro malého Beknura

Za svoji první lego protetickou paži na světě získal titul v Guinnessově knize rekordů. Zpráva o jeho talentu se dostala i k rodičům osmiletého chlapce z Francie, který se narodil se dvěma nevyvinutými horními končetinami. Ti kontaktovali Aguilara a prosili ho o lego protézu pro syna, aby mu pomohla zvýšit samostatnost.

Lékaři malému chlapci nedokázali udělat normální protézy – byly by příliš velké a těžké, což by bylo nebezpečné pro jeho páteř. Aguilar se s chlapcem setkal a vyrobil mu paže z lega na obě ruce. Jejich výroba stála v přepočtu necelých čtyři sta korun.

Chce pomoci i dalším dětem

„Když jsem mohl pomoct Beknurovi, mohu pomoct i jiným chlapcům a dívkám, kterým chybí ruka či noha,” říká šťastně Aguilar. „I díky zápisu v Guinnessově knize rekordů doufám, že se děti z celého světa dozví o mém příběhu. A změní to způsob jejich myšlení při pohledu na někoho, kdo se jim nepodobá, kdo je jiný. Ať už mu chybí končetina, má autismus či Downův syndrom. Každý je jiný, a to nás dělá jedinečnými,” dodává Aguilar.

Zdroj: guinnessworldrecords.com, france24.com, lego.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články