Strýček Sam: Měl reálný předobraz, který vás překvapí. Prozradíme vám jaký

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Uncle Sam
Zdroj: James Montgomery Flagg, Public domain, via Wikimedia Commons

Tuto karikaturu zná snad každý. Starší muž v klobouku, s dlouhými bílými vlasy a vousem, oblečený do cylindru a fraku v barvách americké vlajky. Z plakátu ukazuje prstem a pod ním je heslo: „Chci tě do americké armády“. Jaký je skutečný původ Strýčka Sama?

Zrod Strýčka Sama (v originále Uncle Sam) je sice předmětem mnoha sporů, avšak většina historiků věří, že jméno pochází od newyorského obchodníka a velkého vlastence Samuela Wilsona.

Zásoby pro hladové vojáky od Strýčka Sama

Wilson pocházel z městečka Troy v New Yorku a obchodoval s hovězím masem. Během britsko-americké války v roce 1812 dodával zásoby pro americké vojáky. Sudy musely být opatřeny iniciály, odkud pocházejí, a bylo na nich vyraženo U.S., znamenající United States. Díky iniciálám U.S. pak vojáci v legraci říkali, že maso v barelech jim posílá právě Strýček Sam (Uncle Sam).

Ilustrace Strýčka Sama začaly vznikat již po britsko-americké válce, avšak známý náborový obraz vznikl až o století později, během první světové války.

Přihlas se do armády!

Armáda Spojených států amerických po zapojení do války potřebovala získat co nejvíce rekrutů. Tehdy se rozhodli inspirovat se britským náborovým plakátem zobrazujícím lorda Kitchenera v podobné póze.

Oslovili ilustrátora Jamese Montgomeryho Flagga, který karikaturu vytvořil. Podobizna se však od „skutečného“ Strýčka Sama v mnohém liší.

Samuel wilson

Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Země strýčka Sama

Vláda USA vytiskla těchto plakátů během první světové války miliony a v mobilizaci Američanů měly velký úspěch. Strýčka Sama se tak rozhodli použít znovu i během druhé světové války. Spojené státy kvůli tomu byly německou špionážní službou označovány jako „Samland“.

Strýček Sam – Samuel Wilson má dva památníky. Sochu ve svém rodišti v Massachusetts a památník poblíž svého bydliště v Troy ve státě New York. Zemřel ve věku sedmaosmdesáti let.

V roce 1989 schválil Kongres Spojených států amerických den narozenin Samuela Wilsona, 13. září, jako oficiální „Den Strýčka Sama“. 13. září si tak Američané připomínají památku narození tohoto vlastence.

Strýček Sam byl dlouholetým symbolem amerického vlastenectví. Vláda Spojených států používala jeho obraz mnoha různými způsoby – od známek a vojenských náborových plakátů až po časopisy a novinové karikatury.

Symbol je dnes stále široce využíván i parodován po celém světě. Většina vyobrazení se Flaggově ilustraci podobá.

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články