Ač se to zdá být z dnešního pohledu téměř neuvěřitelné, největším sportovním stadionem světa byl ještě nedávno – před svým uzavřením – náš Strahovský stadion. Tato mega stavba byla uvedena do současné podoby v roce 1975, před československou spartakiádou.
Rozloha stadionu činí 62 876 m2, rozměry jsou 310,5 x 202,5 metrů. Kapacita je 250 tisíc míst pro diváky, z čehož jich je 56 tisíc k sezení. Po sametové revoluci již neměl stadion jako celek sportovní využití, nicméně konalo se tam množství velkolepých koncertů a hudebních produkcí, například:
- Rolling Stones – rok 1990 (návštěvnost 100 tisíc diváků) a rok 1995 (návštěvnost 127 tisíc lidí)
- Aerosmith – rok 1994 (150 tisíc)
- Pink Floyd – rok 1994 (115 tisíc)
- Bratři Nedvědové – rok 1996 (60 tisíc)
- U2 – rok 1997 (75 tisíc)
- AC/DC – 2001 (25 tisíc)
Od té doby Strahovský stadion víceméně chátrá, využíván je jen v minimálním měřítku (v trvalém provozu zůstal jen plavecký bazén) a ve světových statistikách již není zmiňován.
Poznámka: rozlohou je větší pouze římský Circus Maximus
Stadiony hrají v každé společnosti dosti významnou roli, a to ať už jde o sport, koncerty, shromáždění lidu, ale i o společenské a kulturní události. Poohlédněme se tedy ve světě a připomeňme si oficiálně největší stadiony světa, řazené podle kapacity míst pro sportovní fanoušky.
Stadion 1. máje Rungrado
Největším sportovním stadionem se stal Stadion 1. máje Rungrado, který se nachází v Pchjongjangu, Severní Korea. Stadion pojme až 150 tisíc návštěvníků (některé zdroje uvádí jen asi 114 tisíc) a jeho plocha činí 22,5 m2. Architektonicky zajímavá je střecha stadionu, kterou tvoří 16 obloukových segmentů, tyčících se až do výšky 60 metrů. Při pohledu z ptačí perspektivy vytváří oblouky tvar květiny.
Tento stadion má i své další – ovšem velmi neblahé – prvenství: v roce 1990 se stal popravištěm několika severokorejských generálů, pokoušejících se spáchat atentát na Kim Čong-ila.
Salt Lake Stadium v Kalkatě
Druhé místo nám nasadilo brouka do hlavy; některé zdroje totiž uvádí na druhém místě Salt Lake Stadium v Kalkatě, v Indii, a jiné Michiganský stadion v USA. To pramení zřejmě i z toho, že průběžnými rekonstrukcemi stadionů se mění jejich plocha i kapacitní hodnoty.
Salt Lake Stadium, Indie (původní název Yuva Bharti Krirangan) – i když se indické fotbalové mužstvo nekvalifikovalo nikdy na MS, Indové fotbal milují a výsledkem toho je úžasný sportovní stadion. A mohou na něj být právem pyšní. Hlavní fotbalová aréna měří 105 x 70 metrů a na povrchu má umělý trávník. Kapacita míst však byla překonána stadionem Beaver Stadium v USA.
Michigan Stadium, USA
Michigan Stadium, USA – přezdívka tohoto stadionu „Big House“ hovoří za vše. Jedná se o největší americký stadion a zbudován byl pro americký fotbal. Kapacita návštěvníků je uváděna od 107 do 110 tisíc míst.
Beaver Stadium
Beaver Stadium /dřívější název Penn State/ – nachází se v Pensylvánii v USA. Co se fotbalu týká, na stadionu se nehraje nejvyšší fotbalová liga státu, ale liga studentského fotbalu. Na jeho ochozy kolem atletické dráhy a hřiště se vejde 120 tisíc diváků (107 tisíc sedadel).
Zdroje: Wikipedia, Wikipedie, e15.cz, Wikimedia Commons
Autor: Jaroslava Linková