Největší zemětřesení, které změnily tisíce lidských životů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zemetreseni
zemetreseni

Již při vyřčení tohoto slova, přeběhne každému z nás mráz po zádech, neboť je s ním spojeno velké lidské utrpení. Lidé nepřicházejí pouze o svůj majetek a domovy, ale především o své blízké.

Ale co to vlastně zemětřesení je?

Vzniká většinou náhlým pohybem zemské kůry, při neustálém pohybu zemských desek, a to zejména podél jejich zlomů. Místo vzniku se nazývá hypocentrum – ohnisko, a místo, kde energie pronikne kolmo na zemský povrch, označujeme jako epicentrum.

Síla otřesů se vyjadřuje dvěma veličinami:

  • magnitudo – jednotka velikosti zemětřesení, která udává, jaké množství energie se uvolnilo
  • makroseismická intenzita – vyjádření účinku v epicentru, k měření intenzity se používají různé stupnice (Richterova, EMS-98)

Zemětřesení se podle původu dělí na řítivá, vulkanická a tektonická. Podmořská zemětřesení vyvolávají ničivé vlny tsunami.
Zemětřesení různé intenzity probíhají po celém světě neustále.

Zdroj: Department of Foreign Affairs and Trade

Nejničivější zemětřesení podle počtu obětí:

  1. Sumatra, počet obětí 283 tisíc, intenzita 9,1 Richterovy stupnice – rok 2004
  2. Čína – Kan Su, počet obětí 273 tisíc, intenzita 7,8 RS – rok 1920
  3. Ťan – Šan, počet obětí 242 tisíc, o síle 7,8 RS – rok 1976

Nejsilnější zemětřesení podle jejich intenzity:

  1. v roce 1960, o intenzitě 9,5 MMS (momentová škála). Zemětřesení vyvolalo tsunami a výbuch sopky Puyehue v Andách; trvalo od 22. 5. až do 6. 6. a vzalo si dva tisíce lidských životů.
  2. v Indickém oceánu. Magnituda se tehdy pohybovala od 9,1 – 9,3. Zemětřesení vyvolalo obří vlnu tsunami a ta přinesla zkázu velké části Indonésie, Thajsku, Sumatře, Srí Lance, Jižní Indii a dokonce se projevila v Jihoafrické republice, která je od epicentra vzdálena 6900 km. Počet obětí je odhadován na 235 tisíc.
  3. propuklo v březnu 1964. Na Mercalliho stupnici se projevilo jako extrémně silné, s magnitudou 9,2. Zahynulo 139 osob.

Zemětřesení v České republice:

Citelné otřesy se projevují nejčastěji v oblasti mariánskolázeňského zlomu – hlavně v okolí Kraslic v Karlovarském kraji, a ve zlomu hronovsko – poříčském v Královéhradeckém kraji. Nejsilnější otřes byl zaznamenán v roce 2008 u obce Nový Kostel na Kraslicku, a to o síle 4,8 – 5,0 Richterovy škály.

Zdroje: Wikipedie, Wikimedia Commons, allatra.tv
Autor: Jaroslava Linková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články