Sputnik 5 poslal Střelku a Bělku do vesmíru s potkany a králíkem. Na rozdíl od Lajky fenky přežily

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
sputnik psi
sputnik psi

Dnes jsou Střelka a Bělka vycpanými exponáty v Muzeu kosmonautiky v Moskvě. Dva slavní voříšci se pyšní příběhem, který rozhodně jen tak nepotká kdejaké zvíře. Staly se totiž prvními fenkami, které se po jednom dni vrátily z vesmíru na Zemi živé.

19. srpna 1960 byly fenky společně s dalšími zvířaty posazeny do Sputniku 5.

Doprovázel je králík, asi čtyřicet myší, dva potkani a řada rostlin. Na druhý den se většina pasažérů vrátila domů v pořádku a příběh dvou psů se stal legendou.

Jejich předchůdci neměli takové štěstí

Úplně prvními psy ve vesmíru byli voříšci jmény Cigan a Dežik. Ti 22. července 1951 odstartovali sovětskou raketou do zhruba stokilometrové výše.

Jejich let trval patnáct minut a oba psi se později spustili zpět na zem na padáku. Cigan a Dežik byli prvními tvory, kteří zažili čtyřminutový stav beztíže.

O týden později měl být výlet do vesmíru opakován. Dežik tentokrát letěl s fenkou jménem Lisa. Jenomže na zpáteční cestě se zvířatům neotevřel padák, a jejich příběh tak skončil tragicky.

Cigan po smrti psího kamaráda truchlil a nebyl již schopen dalších pokusů. Jeho štěňata ale Rusové ještě dlouho poté rozdávali jako trofeje za zásluhy.

Podobně tragický osud potkal i světově známou fenku Lajku. Ta byla vyslána jako první zvíře na oběžnou dráhu. Předem bylo známo, že bude pes po pár dnech usmrcen přerušením dodávky kyslíku, protože tehdy ještě neexistovala možnost, jak zvíře vrátit na zem.

Lajka odstartovala svou cestu 3. listopadu 1957, jenomže na její usmrcení vesmírnou společností nakonec nemuselo dojít. Jen několik hodin po startu totiž fenka zemřela na přehřátí organismu kvůli nefungujícím ventilátorům v kabině.

Bělka a Střelka nebyly jedinými legendami

Bělka a Střelka se sice staly prvními fenami, které se vrátily po celém jednom dni z kosmu živé, ale o pár let později byly pouze vzorem pro další psí kosmonauty.

Velkým krokem pro lidstvo se stal rekord pobytu dvacet dva dní v kosmu, který měli na svědomí Veterok a Ugolyok.

Tito dva psi odstartovali 22. února 1966 s lodí Kosmos 110 a vrátili se na Zemi až 16. března. Psí rekord překonali lidé až v roce 1973.

Zvířat do kosmu celkově vyslali Sověti více než třicet, nepočítáme-li hlodavce, kterých byly dokonce stovky.

Jen někteří z hrdinů ale měli to štěstí, že se stali světově známými. V závěsu za Lajkou byly Střelka a Bělka asi nejsledovanějším příběhem v tomto oboru.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články