Klasiku Rain Man s oscarovým Dustinem Hoffmanem o autistovi s neuvěřitelnou pamětí jistě znáte. Příběh osoby, jež se stala předobrazem pro titulního hrdinu, už ale tak provařený není. Kim Peek měl ale mnohem zajímavější život, než jak je znázorněn ve filmu.
Peek se narodil se mimořádným mozkem. A to není myšleno obrazně. Jeho orgán totiž postrádal shluk nervů, jenž propojuje obě hemisféry. Jak dospíval, ukázalo se, že tato jedinečnost má za důsledek Peekovy mimořádné schopnosti.
Nezvyklá paměť se projevila už ve dvou letech
Už ve dvou letech si rodiče všimli, že jejich malé dítě má nezvykle dobrou paměť a dokáže zpracovat velké množství podnětů a informací.
Poté, co se Peek naučil číst, úžas nad jeho mozkem se ještě zvětšoval. Nejen že četl obrovskou rychlostí a knihu kolikrát sfoukl celou i za pouhou hodinu, dokázal číst dvě stránky najednou.
Pravou stranu četl pravým okem a levou stranu levým okem. V knihách se našel a propadl jim do konce života.
Schopnost ukládat velké množství informací z něj udělalo chodící encyklopedii. Potřebovali byste podrobnou trasu jízdy skrze vámi vybrané město? Žádný problém, pokud Peek někdy v životě viděl aspoň na chvilku jeho mapu, bez problému vás zvládl navigovat.
Dokázal vám také rychlostí blesku říct, co bylo 12. třeba května 1342 za den v týdnu. Historické události pro něj byly hračka.
Měl podprůměrné IQ
Jenže vše mělo i druhou stranu mince. Peek se sice vyznačoval úctyhodnými schopnostmi v porovnání se zdravými lidmi i těmi, co trpěli stejnou poruchou, zákonitě však musely existovat oblasti, v nichž bojoval.
Jeho IQ bylo podprůměrné. Nevěděl si příliš rady s procesem uvažování a předměty, jako je matematika. Měl zpomalený vývoj, chodit se naučil až ve čtyřech letech a nezvládal řadu praktických věcí. Zapnout si knoflíky na košili pro něj byl nadlidský úkol. Naštěstí měl vždy po boku svého otce, jenž o něj pečoval.
Peek zemřel na infarkt v roce 2009. Bylo mu pouhých padesát osm let.
Autor: Alice Konopásková