Sicilský býk: Jeden z nejkrutějších mučicích nástrojů starověku vypadal jako umělecké dílo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Sicilsky byk
Zdroj: Pierre Woeiriot, Public domain, via Wikimedia Commons

Lidská fantazie nezná mezí. A to ani když jde o trestání ostatních. Seznamte se s nástrojem, který na první pohled ani nepůsobil jako nástroj tortury. Naopak vypadal velmi esteticky. O to krutější však byla jeho funkce.

Sicilský býk, též známý jako bronzový či Falaridův býk, patří mezi nejdrastičtější mučicí a popravčí zařízení vůbec. Vznikl kolem roku 560 před naším letopočtem ve starověkém Řecku.

Byl navržen pro tyrana Falarida jeho sochařem Perillem. Býk byl velmi děsivým mučicím nástrojem, ve kterém se jeho oběti doslova pekly zaživa.

Falaris byl mocný, ale krutý panovník, který ovládal přímořské sicilské město Akragas mezi lety 570 až 554 před naším letopočtem. Městu se pod jeho nadvládou dařilo, budoval nové domy, zásoboval ho vodou a opevňoval hradbami. Zároveň se stal známý jako tvrdý despota a nemilosrdný tyran.

Bohaté a krásné sicilské metropoli vládl opravdu železnou pěstí. Rozhodl se všem ukázat, jak skončí každý, kdo mu bude odporovat. Proto nechal athénského dvorního sochaře Perilla zhotovit zcela nový mučicí nástroj.

Na první pohled umělecké dílo

Jeho dvorní sochař zhotovil opravdu důmyslné zařízení. Jednalo se o repliku děsivě vyhlížejícího býka v životní velikosti. Zhotovený byl celý bronzu a na první pohled vypadal jako povedená socha.

Oheň kov rozžhavil do žluta

Býk byl celý dutý a po straně byla dvířka, kterými se lezlo dovnitř. Odsouzení měli být zamčeni uvnitř zařízení a pod břichem býka byl zapálen oheň. Ten zahříval kov, dokud nebyl člověk uvnitř upražen k smrti.

Sicilsky byk

Zdroj: Profimedia

Zvuk rozzuřeného býka

To však nebylo celé. Uvnitř býka bylo akustické zařízení, které převádělo nářek a křik pečící se oběti na býčí ržání. Hrůzostrašný nástroj dokonce měnil i pach pečícího se masa oběti ve vůni kadidla, která vycházela z nozder.

Celé zařízení bylo opravdu důmyslné, ale neskutečně kruté. Jelikož byla oběť v býkovi skryta, celá podívaná na publikum nepůsobila tak strašlivě, jako tomu bylo u jiných nástrojů tortury, kde diváci oběť přímo vidí.

Kdo s čím zachází, tím také schází

Celý příběh měl ještě poněkud tragikomickou dohru. Jelikož krutý Falaris svému sochaři Perillovi nevěřil, že zvukový systém býka opravdu takto sofistikovaně funguje, byl Perillos nucen vše sám předvést. Když však vlezl do býka, dveře byly zamčeny a panovník pod býkem založil oheň. Sám tvůrce tak byl první, kdo hrůznost svého mučicího nástroje vyzkoušel.

Falaris však nenechal Perilla v býkovi upéct. Po chvíli dveře otevřel, Perilla odvedl a shodil ho z útesu. Podle některých historických zdrojů pak Sicilského býka zakusil i sám vladař. Poté, co byl Telemachem svržen z trůnu, byl v býkovi sám umučen.

O bronzovém býkovi nalezneme v literatuře ještě další zmínky. Údajně v něm měl být umučen i svatý Eustach s celou rodinou. Církev to však striktně odmítá.

Zdroj: allthatinteresting.com, wikipedia.org, openculture.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články