Podivín a blázen. Rudolf II. si vysloužil spoustu přezdívek

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rudolf
rudolf

Každý z českých panovníků měl alespoň minimální zájem o umění, jelikož si obrazy, drahé předměty a sochy uchovávaly svou hodnotu. Rudolf II. byl ale sběratelstvím přímo posedlý. Obdivoval astronomii, astrologii i všechny umělecké disciplíny. Jeho láska byla tak silná, že si o něm ostatní šuškali, že je podivín a blázen.

Prahu miloval

Rudolf II. byl sice Habsburk, ale za své sídlo si vybral právě Prahu, kterou si oblíbil. I když byl na začátku velmi ambiciózní a plánoval rekatolizaci Čech, raději od svého plánu brzy ustoupil a věnoval se svému oblíbenému koníčku, totiž sběratelství.

Citlivý panovník

Oproti svým předchůdcům byl Rudolf II. značně melancholický. Své splíny si vynahrazoval koupí nových uměleckých předmětů a zaměstnáváním všemožných intrikářů, o nichž se domníval, že jsou umělci nebo vědci.

Zvelebení města

Jelikož si Prahu vybral za své sídlo, snažil se z Pražského hradu udělat útulné místo. V duchu renesanční doby nechal vytvářet nové prostory, kam se ukládaly obrazy, knihy a spousta dalších cenných předmětů.

Podvodníci

Rudolf II. byl ovšem také velice naivní a pro některé až hloupý. Na jeho dvoře se nescházeli jen běžní umělci, ale mnoho podvodníků a lichvářů.

Někteří tvrdili, že dokážou vyrobit zlato, a nechali se zásobovat drahým materiálem, jiní se vydávali za věštce a nabízeli Rudolfovi nezvyklé věštby.

Podvodné předměty

Panovník měl v oblibě také sbírání nezvyklých předmětů. Jeho sbírka obsahovala například roh jednorožce, části již vyhynulých zvířat nebo rádoby drahé kameny a materiály.

Miloval také zkameněliny z různých období, jichž měl řadu, a nepohrdal ani různými přístroji. Rád se lidí u dvora vyptával na jejich práci a tu a tam si pořídil nějaké hodiny, astronomické pomůcky či jiné drobnosti.

Nemoc a deprese

Jeho nervy byly slabé a ke všemu přispěla ještě vážná nemoc. Rudolf trpěl syfilidou, jelikož se nakazil při erotických hrátkách, které mě v oblibě. Jeho majetek se postupně rozebíral a rozkrádal a dnes už nám zbyla část.

Autor: Eva Marešová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články