Phineas Gage: Hlavou mu proletěla železná tyč. Co se dělo poté, by nechtěl zažít nikdo z vás

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
phineas cage
Zdroj: Shutterstock

Phineas Gage byl vzorným pracovníkem a pomocníkem při stavbě železniční trati ve Vermontu. Jenže všechno se změnilo v jediném okamžiku. Předčasný výbuch náloži způsobil, že mu hlavou proletěla železná pěchovací tyč. Příběh nejslavnějšího pacienta neurovědy zveřejnil Smithsonianmag.com.

Tyč dlouhá přes jeden metr měřící v průměru přes tři centimetry a vážící šest kilogramů prorazila muži levou tvář a vyletěla jeho okem. Pak přistála deset metrů dál v trávě.

Nikdo by si nemyslel, že se takové zranění dá přežít. Ale Gage po příjezdu lékaře zvládl ještě zavtipkovat slovy: „Tak tady vás asi čeká hodně práce, doktore.“

Do práce už ho nevzali, zemřel v mladém věku

I když zranění Gageovi znetvořilo polovinu obličeje, mohl i nadále normálně žít. Jenže zásah mozku měl vliv na jeho chování. Začal nadávat, byl nevrlý, krutý a nesoustředil se.

Stal se ale předmětem výzkumů Malcolma Macmiliana, který zkoumal vliv poškození jeho mozku na chování člověka a později o něm napsal celou knihu. Z hlediska vědy byl Gage jedním z nejzajímavějších lidí, kteří kdy přežili nějaké velké zranění.

Jenže i když se Gage stal na nějaký čas slavným, šťastný rozhodně nebyl. Do práce už ho nevzali, a proto začal nějaký čas pracovat ve stájích v Hamsphire. Později se přestěhoval za příbuznými v San Franciscu.

Tam žil jenom pár let, ve svém mladém věku zemřel. Konkrétně v třiceti šesti letech, po sérii záchvatů, které sice nemají vysvětlení, velmi pravděpodobně ale souvisely se staršími zraněními mozku.

phineas lebka

Zdroj: Shutterstock

Wilgusovi si mysleli, že jde o lovce velryb

Zhruba před třiceti lety objevila rodina Wilgusových fotografii, na které byl muž bez oka a s tyčí v ruce. Nějaký čas předpokládali, že se jedná o harpunu a muž přišel o oko při boji s velrybami.

Když se ale na obrázek zeptali znalců, bylo jim řečeno, že se rozhodně nejedná o harpunu a jejich možnost byla zavržena. Dlouho zůstala fotografie ve vitríně v jejich domě, aniž by tušili, jaký poklad vlastně mají na dosah ruky.

Až později vědec jménem Spurlock přišel na to, že by muž na fotografii mohl být Gage. Oznámil to Wilgusovým a ti se dali do hledání informací. Do té doby totiž neexistovala žádná známá fotografie muže, pouze jeho příběh.

Obraz byl malý, proto bylo obtížně rozeznat, co drží muž v ruce a co je na tyči napsáno. Když se ale přišlo na to, že by se mohlo jednat o pěchovací tyč, byla fotografie prozkoumána podrobně.

Skutečně se přišlo na to, že na tyči se dá zčásti přečíst informace o tom, že prošla hlavou muže, který ho na obrazu drží. Jak obraz vznikl není jasné, ale skutečnost, že se jedná o Gagea byla potvrzena.

Objev byl nakonec umístěn do muzea a majitelům fotky přinesl slávu i peníze. Samotný Gage přitom neměl za svého života tolik pozornosti jako mnoho let po smrti.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články