Divocí muži z Bornea: Kvůli svému postižení trpěli. Neuvěříte, co vše museli v cirkusu snášet

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
muzi z bornea
Zdroj: Profimedia

Už když se Hiram a Barney Davisovi narodili, bylo jasné, že budou v dospělosti jiní než ostatní lidé. O dva roky starší Hiram se narodil v roce 1825 a v době narození svého bratra byl označen za trpaslíka. U Barneyho bylo tělesné postižení stejné.

Chlapci byli kromě tělesného postižení nemocní i mentálně. Jejich matka si po smrti jejich otce vzala jiného muže, se kterým se o ně starala. Když jí bylo nabídnuto, že by chlapci mohli vystupovat na výstavách, přijala to.

Oba muži byli zhruba sto centimetrů vysocí a vážili asi dvacet kilo, přesto sami dokázali uzvednout neskutečně velkou váhu. Muž známý jako Doctor Warner si je proto vzal v roce 1852 do své show.

Tvrdil, že jsou to divocí muži z Bornea

Warner oba muže překřtil pro svá vystoupení na Waina a Plutanora. Jako kdyby nestačilo, že jsou tělesně i mentálně postižení, začal o nich navíc tvrdit, že jsou to divocí muži z Bornea, aby nalákal diváky do své show. Muži tak museli trpět nadávky diváků i velké nároky principála, které by nikdo nechtěl zažít na vlastní kůži.

Podle Warnera byli muži zajati ozbrojenými námořníky a s nimi se dostali do Spojených států. Oni sami, jelikož jim to postižení nedovolilo, se nebránili. Rozuměli tomu, co se po nich chce, a to také dělali. Neměli na vybranou.

V show divákům ukazovali svou sílu, zvedali těžká závaží a dokázali, že jsou schopni unést až tři sta kilo. To je ale samozřejmě na druhou stranu velmi zmáhalo. I když měli zpočátku velký úspěch, média brzy začala spekulovat o jejich původu.

Poté, co v prvním listu padla zmínka o tom, že by mohlo jít jen o trpaslíky amerického původu, se brzy přidaly další plátky a i lidé přestali povídačce o Borneu věřit.

I tak ale byla pravda, že na postižené muže dokázali oba bratři neuvěřitelné věci a zasloužili si ocenění. Proto jejich show ani po tomto mediálním odhalení neutrpěla příliš velkou ránu.

Vydělávali si rekordní peníze

Později se oba muži dostali do cirkusu P.  T.  Barnuma. Ten díky svým propagačním dovednostem dokázal opět oživit jejich upadající slávu.

I když už svět dávno nevěřil tomu, že jsou to muži z Bornea, vystupovali Waino a Plutanor dál pod přezdívkami. Jejich sláva šla velmi rychle nahoru a konečně začali sklízet plody své práce, která rozhodně nebyla procházkou růžovým sadem. a jejich výdělek se za 25 let stal neskutečným.

Dohromady si muži vydělali přes dvě stě tisíc dolarů, což by v přepočtu na dnešní peníze bylo zhruba šest milionů amerických dolarů.

Od roku 1903 přestali muži vystupovat, byli staženi ze všech výstav a žili nějaký čas v ústraní. V roce 1905 Hiram zemřel a jeho bratr se snažil uchránit před médii. V roce 1912 potkala smrt i jeho.

Oba bili pohřbeni ve společném hrobě označeným jen slovy „Malí muži“. Později byla jejich těla přesunuta na státní hřbitov v Ohiu.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články