Origami: Japonské umění bylo dříve spojeno především s konkrétními symboly. Dnes má terapeutický význam

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Origami
Zdroj: Pixabay

Co je to origami víme pravděpodobně všichni. Skládání papíru je pro někoho z nás jen slovem, jiní s ním mají zkušenosti a rádi se mu věnují. Většina lidí si myslí, že se jedná o prvek japonské kultury. To je sice pravda, originálně ale pochází z Číny, píše Love Paper. Origami může být skvělým způsobem, jak se odreagovat a potrénovat celou řadu dovedností. Proč se mu věnovat?

Origami je japonské umění skládání papíru. Z jediného čtvercového listu se bez použití nůžek či lepidla vytváří trojrozměrné objekty. Samotné slovo origami pochází z japonských slov ori (skládat) a kami (papír), popisuje pojem Paper GT.

Japonské umění z Číny

Origami má kořeny v Číně, kde byl papír vynalezen kolem 1. století našeho letopočtu a skládání objektů z něj se prakticky ihned stalo zábavou pro mnohé. Do Japonska se dostalo v 6. století společně s buddhismem.

Zpočátku bylo papírové skládání výsadou bohatých, protože papír byl vzácný a drahý. V období od roku 1603 do roku 1867 se stalo dostupnější pro běžné lidi a začalo se rozvíjet jako lidové umění. Některé konkrétní tvary už od samého počátku představují především pro Japonce poměrně silné symboly.

Například jeřáb je v japonské kultuře symbolem dlouhověkosti a štěstí. Existuje tradice zvaná senbazuru, kde složení 1000 papírových jeřábů přináší splnění přání, uvádí The Spruce Eats. V šintoistických svatyních se používají složené papírové tvary jako obětiny bohům.

Origami a jeho dnešní význam

Origami je dnes zábavou pro všechny věkové kategorie. Má celou řadu významů a pro každého znamená něco trochu jiného. Jako vzdělávací nástroj pomáhá rozvíjet prostorovou představivost a geometrické myšlení.

Má ale také uměleckou formu, papírové výrobky mají svoje výstavy a mnoho děl je velmi originálních a vyjadřuje emoce autora. Málokdo si uvědomuje, že origami také inspiruje design v architektuře, vesmírném průmyslu nebo třeba medicíně.

V neposlední řadě má origami také význam terapeutický. Skládání pomáhá lidem s psychickým uvolněním, kromě toho díky tomu, jakou formou origami skládají, mohou odborníci zjistit mnoho věcí o jejich osobnosti.

Skládání origami má několik prokázaných benefitů na psychiku člověka. Zklidňuje mysl a působí meditativně, zlepšuje koncentraci a trpělivost, rozvíjí jemnou motoriku a poskytuje pocit úspěchu a uspokojení z dokončeného díla. Tím pádem také pomáhá při stresu a úzkostech, vysvětluje Britannica.

V moderní kultuře origami představuje most mezi tradicí a inovací. Jeho principy se využívají v různých odvětvích od umění po vědu. Jako koníček je oblíbené mezi lidmi všech věkových kategorií, protože kombinuje jednoduchost s neomezenými možnostmi tvorby.

Zdroj: The Spruce Eats, Web Japan, Paper GT, Britannica, Love Paper

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články