Od kamenného počítadla k charizmatu Steva Jobse. Historie osobních počítačů sahá až pět tisíc let do minulosti

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
pocitace
pocitace

Každá domácnost má minimálně jeden. Dospělí ho využívají při práci, studenti díky němu komunikují s přáteli a dělají projekty do školy, děti se na něm dívají na filmy, seriály nebo hrají hry. Ano, řeč je o dnešním počítači. Jeho předchůdci ale zdaleka nevypadali tak, jak si možná představujete.

Ať už se jedná o stolní počítače nebo o notebooky, které snadno strčíte do tašky, počítače tak, jak je známe dnes, se jenom málo podobají těm, které vznikly jako úplně první kousky. A jejich historie sahá až do devatenáctého století.

Oficiální data hovoří o třicátých letech dvacátého století

Oficiálně první přístroje vznikly až v letech 1930–1940. Tyto přístroje byly obrovské, mnohdy zaplňovaly celé místnosti, a sloužily vlastně jenom k přenosu některých základních dat.

Přesto daly základ tomu, co známe dnes. Někdy se ale hovoří dokonce o tom, že vynálezcem počítače je Charles Babbage, který již v devatenáctém století vynalezl základní počítačové principy.

Pokud bychom hledali úplně první předchůdce počítačů, jak je popisuje věda a historie, museli bychom se v čase vrátit zhruba o pět tisíc let. Tehdy totiž vznikl Abakus, který byl v podstatě jen kámen, který sloužil jako počítadlo.

V roce 1614 potom vznikaly první logaritmické tabulky, a ještě o něco později mechanické kalkulátory.

Ačkoli tyto přístroje neměly v podstatě nic společného s dnešními počítači, i tak je považujeme za předchůdce dnešních přístrojů.

První Apple počítač byl opravdu pojmenován po jablku

Předchůdce dnes velmi známých počítačů od firmy Apple se objevil už v roce 1984. Jeho název Macintosh byl odvozen od slova McInstosh, což je odrůda jablka. Předností těchto počítačů byla snadná ovladatelnost a nové grafické rozhraní. Stal se prvním masově rozšířeným osobním počítačem, který se na trhu uchytil.

Projekt Macintosh založil Jeff Raskin, který si kladl za cíl vytvořit snadno ovladatelný počítač, který bude uživatelsky přívětivý. Přesto je opět nutné podotknout, že k dnešním Apple počítačům měl opravdu daleko.

Firmu Apple, která dodnes pokračuje v Raskinově práci, založil v roce 1976 Steve Jobs. Ten byl známý svým nepřístupným manažerským stylem, ale také charizmatem, díky němuž udělal firmě skvělou reklamu. On sám také Macinstosh veřejnosti představil.

Tento pro společnost důležitý muž zemřel roku 2011 na rakovinu slinivky.

Přesto má firma Apple dodnes obrovské úspěchy a na trh přichází stále s novými produkty, mezi které nepatří pouze počítače, ale také sluchátka, mobilní telefony a další drobná elektronika.

Nejen produkty této společnosti ale rostou. Světem se celkově trend moderní elektroniky velmi rychle šíří a díky novým požadavkům, rostoucím nárokům zákazníků a vědeckým pokrokům jsou dnes počítače opravdu  odlišné od těch, které vznikaly před čtyřiceti lety.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články