Obsah Hawkingovy kanceláře můžete vidět i vy. Řekneme vám, jak se k němu dostanete

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Stephen Hawking
Zdroj: Profimedia

V londýnském Science Museum bude k vidění stručná historie slavného teoretického fyzika Stephena Hawkinga. A to od jeho invalidních vozíků přes sázky podepsané otiskem palce až po cetky. Svět o tom informoval Daily Mail.

V londýnském Muzeu vědy se budete moci podívat na život významného teoretického fyzika Stephena Hawkinga, jehož příběh známe mimo jiné z filmu Teorie všeho.

Toto rozhodnutí padlo na základě dohody, která umožňuje kompenzovat daň mezi univerzitní knihovou v Cambridge, Muzeem vědy a vládou Spojeného království.

Kvůli tomu nebude v londýnském muzeu vystaveno vše, ale značná část sbírky jeho vědeckých i osobních věcí zůstane v Cambridge ve sbírkách univerzitní knihovny.

První verze Stručné historie času

Tato expozice dává nahlédnout například do korespondence z let 1944–2008, první verze slavné „Stručné historie času“, nebo do scénáře epizody seriálu Simpsonovi, v níž se jeho postava poprvé objevila.

Mezi zachovanými předměty jsou například i osobní invalidní vozíky profesora Hawkinga, které potřeboval kvůli nemoci motorických neuronů, a jeho komunikační zařízení.

V dalších uložených objektech najdete jeho osobní referenční knihovnu, vědecké sázky podepsané jeho otiskem prstu nebo disertační práce a medaile z jeho pozoruhodného života.

K dispozici je také velká sbírka fotografií, dokumentů a korespondence, která ukazuje, jak komunikoval s papeži, americkými prezidenty a předními vědci doby, včetně nositelů Nobelovy ceny.

Newton, Darwin a Hawking

Akvizice deseti tisícistránkového archivu Cambridge znamená, že se dokumenty profesora Hawkinga připojily k dokumentům Isaaca Newtona a Charlese Darwina. Všechny tyto tři archivy se nacházejí pod jednou střechou univerzitní knihovny k dispozici vědcům zítřka.

Vzdoroval zákonům medicíny

„Zachováním Stephenovy kanceláře a jejího historického obsahu budou moci budoucí generace proniknout hluboko do světa předního světového teoretického fyzika,“ řekl ředitel Muzea vědy Ian Blatchford pro Daily Mail.

„Profesor Hawking vzdoroval zákonům medicíny, aby přepsal zákony fyziky, a dotkl se tak srdcí milionů lidí,“ dodal.

Hawking zemřel v roce 2018 ve věku 76 let.

Zdroj: Daily Mail
Autor: Pavlína Hálová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články