Muž se 20 let nemohl narovnat. Aby ho zachránili, zlomili mu čtyři kosti

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hua Li
Zdroj: Profimedia

Čínský farmář se asi 20 let nemohl narovnat. Vypadal, jako kdyby zrovna cvičil jógu nebo se protahoval. On však neuvěřitelně trpěl. Mohl za to velmi vzácný typ artritidy, který mu deformoval páteř. Lékaři se mu báli pomoci, neboť by operace byla příliš riskantní. Nakonec ale narazil na profesora Taa Huirena.

Potíže Li Hua začaly, když mu bylo 19 let. Neustále ho bolely klouby a on se musel více a více hrbit. Nakonec se zjistilo, že trpí ankylozující spondylartritidou, která způsobuje kostnatění páteřních spojení.

On i jeho rodina pocházeli z chudé provincie Hunan, na léčbu nebo alespoň částečnou pomoc pro Li Hua neměli peníze.

Nemohl se už ani najíst

Nakonec se jeho ošetřovatelkou stala jeho matka. Ta se o něj starala neuvěřitelných dvacet let, jeho stav se pomalu, ale jistě zhoršoval. Nejprve měl problémy stát, poté sedět a ležet. V posledních pěti letech měl ale muž problémy i jíst a pít.

Situace byla už velmi vážná, muž chodil permanentně v předklonu a mezera mezi jeho obličejem a stehny byly pouhých několik centimetrů.

Navštívil tedy lékaře v místě svého bydliště. Ti mu však nedokázali pomoci. Obávali se, že jakákoliv operace by byla pro pacienta příliš riskantní.

Odborníci z Šen-čenu

Li Hua se nakonec rozhodl odjet až do odborného centra v Šen-čenu, kde se poprvé setkal s profesorem Tao Huirenem. Ten již měl nějaké zkušenosti s podobně nemocnými lidmi, ale tento případ byl zatím ten nejzávažnější.

„Běžný pacient s takzvaným kapesním nožem by byl stále schopen zvednout hlavu, Li Hua ale nebyl. Mezi bradou a stehny měl jen pěticentimetrovou mezeru,“ vysvětlil lékař závažnost pacientova stavu.

Nakonec se profesor rozhodl pro radikální řešení. Li Huovi zlomil stehenní kost, krční obratle, hrudní obratle, bederní obratle a díky tomu mu mohl narovnat celou páteř.

Takto provedená operace samozřejmě měla svá úskalí. „Rizika, která s tím souvisejí, byla 20krát až 30krát vyšší než u běžného pacienta na operaci páteře a šance, že se stane paraplegikem, byla také velmi vysoká,“ uvedl profesor. Operace ale byla nakonec úspěšná.

Konečně se narovnal

Li Hua si mohl konečně po operaci lehnout, sednout, a dokonce i stát rovně. Sice se pohyboval ještě za pomoci chodítka, podle profesora Huirenema to však bylo jen prozatímní.

Předpokládal, že po delší rekonvalescenci a pravidelné rehabilitaci bude moci muž chodit sám, a to zcela bez omezení.

A měl pravdu. Za necelý rok od operace se Li Hua vrátil do své vesnice v Hunanu a otevřel si tam malý obchod. Dnes říká, že je nejvíce vděčný doktoru Huirenemu za záchranu a jeho matce, že se o něj tak dlouho starala.

V Číně sklidila operace velký úspěch, protože se jednalo o jeden z nejobtížnějších zákroků, který byl na tomto území proveden.

Zdroj: allthatsinteresting.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články