Luxus v podobě lahodné kávy aneb Nejdražší káva, kterou si na světe koupíte

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
kopi luwak
kopi luwak

V každém velkém městě je kavárna na každém rohu. Ve všech si můžete pohodlně posedět, dát si lahodnou kávu a odpočinout si od namáhavého dne. Relaxovat hlavně můžeme, protože víme, že nás káva nestála naší celodenní výplatu. Ale pokud si chcete dopřát nejspíše lahodný luxus, existuje káva, která stojí zhruba tolik jako průměrná měsíční mzda.

Kopi Luwak

Každý kávový znalec už minimálně jednou v životě slyšel jméno „Kopi Luwak“. Jedná se totiž o nejdražší a nejluxusnější kávu naší planety. Jedno kilo tohoto z Indonésie exportovaného nápoje stojí 800 až 1200 dolarů, což je v přepočtu 27.300 korun.

Jméno Kopi Luwak se skládá z indonéských slov „kopi“, v překladu káva, a druhé části slova „Mussang luwak“, indonéské pojmenování ovíječe skvrnitého. A přesně zde leží tajemství neobvyklé ceny pro neobyčejnou kávu.

Tato cibetkovitá šelma aktivně spolupracuje při výrobě Kopi Luwak kávy. Pouze pak, když ovíječ sežere bobule kávovníku arabského, kávovníku liberijského nebo dalších druhů kávovníků, se z obyčejné kávy stane extra drahá záležitost. Každá jednotlivá kávová bobule tím pádem prochází kompletní trávicí soustavou ovíječe. Poněvadž bobule jsou nestravitelnou součástí, jsou vyloučené v celku. Bobule se po ne moc chutné cestě sklidí, umyjí, upraží a prodají.

Zdroj: Bernard DUPONT / CC BY-SA 2.0

Proč je cena tak vysoká?

Vysoká cena je přímý výsledek obtížného sklízení bobulí. Důležité je, aby byly bobule požrány divoce žijícími ovíječi, jejichž pestrá strava (ovoce, hmyz, malí obratlovci) ovlivňuje chuť kávy. Proto musí pracovníky v Indonésií nalézt exkrementy ovíječe přímo v džungli.

O extravagantní chuť a ojedinělé aroma se postará enzymová fermentace ve střevech zvířete. Výsledkem je plné a ztuchlé aroma – každopádně jen něco pro milovníky této kávy.

Pokud pijete kávu spíše ojediněle, se do tohoto druhu radši nepouštějte. Chuť byla nejlépe popsána britským komikem Johnem Cleesem, který použil atributy „zemitá, zatuchlá, jemná, sirupová s příchutí džungle a čokolády“.

Autor: Sandro Riedmann


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články