Lionel Lví tvář: Celé tělo měl pokryto dlouhými chlupy. Dojemný příběh pod závojem vlastního sobectví

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
stephan bibrowski
stephan bibrowski

Na světě existuje spousta lidí, kteří se narodili s nějakou tělesnou deformací a nikdy se s tím nedokázali srovnat. Ale existují i takoví, kteří své postižení dokázali využít. Mezi ně patří i Lionel Lví tvář.

Vlastně bychom měli říci, že o využití jeho vzhledu se zasadil muž, kterému Lionela jeho matka prodala. Stejně jako hodně dětí s netradičním vzhledem se i Lionel stal předmětem výdělků.

Chlupy měl po celém těle, srdce ale ze zlata

O jeho životě toho není příliš známo. Historici vychází více méně z vyprávění těch, kteří dorazili na cirkusová představení, kde Lionel vystupoval. Proto není zcela jasné, co všechno v tomto vyprávění je pravdivé.

Narodil se ve Varšavě roku 1890 jako Stephan Bibrowski. Už při narození měl celé tělo pokryté krátkými světlými chlupy. Ty během několika měsíců vyrostly a malý chlapec začal připomínat zvířecí mládě.

Bibrowski trpěl hypertrichózou, což je onemocnění, při kterém vlasy rostou ze všech míst na těle, kromě dlaní a chodidel.

Jelikož jeho forma byla velmi vzácná, dorůstaly jeho chlupy do poměrně velké délky.

Jeho matka se o něho odmítala starat. Když byly chlapci čtyři roky, prodala ho místnímu finančnímu znalci. Ten začal chlapce vystavovat po celé Evropě a vydělávat na něm peníze.

Přejmenoval ho na Lionela Lví tvář. Když bylo Lionelovi devatenáct, přidal se k cirkusu Barnum & Bailey. Ačkoli by si mnozí možná mysleli, že musel vystupovat jako zvíře společně s mnohými dalšími deformovanými lidmi, on si pozornost vlastně užíval.

Když se k němu dostal někdo blíž a měl možnost si s ním promluvit, rychle pochopil, že i když muž vypadá jako zvíře, ve skutečnosti je milý, hodný a má dobré srdce.

Lionelovým snem bylo stát se zubařem. Mluvil pěti jazyky a byl velmi ambiciózní. Když ale přišla řeč na jeho dětství, odmítal mluvit. Proto existují i další verze jeho příběhu, které tu původní popírají.

Co všechno je pravda?

Některé příběhy tvrdí, že matka Lionela vlastně nikdy neprodala. Rodiče se o něho starali odmalička a stali se nedílnou součástí jeho života. Kam ale zmizeli, když začal vystupovat s cirkusem, to nikdo neví.

Existuje také příběh, který hovoří o požáru domu. Z něho se prý Lionel evakuoval jako první, aniž by komukoli pomohl.

Sobecky totiž prohlásil, že kdyby mu ohořely chlupy na těle, neměl by už v životě nic, čím by se mohl proslavit.

Tato verze dělá z Lionela spíše padoucha, který jen využil toho, že se narodil s výjimečným vzhledem. Většina lidí se ale shoduje na tom, že to byl milý muž, který by nikdy nikomu neublížil.

Co je pravda a co vzniklo jen na základě povídaček, to se nejspíš nikdy nedozvíme. Lionel Lví tvář bude v záznamech dál jako cirkusový komik a kaskadér, který zvýšil návštěvnost publika o sto procent.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články