FOTO: Nejvyšší muži světa: Zapsali se sice do historie, ale jejich život snadný nebyl

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Bao Xishun
Zdroj: Profimedia

Někteří z nás závidí přátelům, kteří jsou o hlavu vyšší, později je ale litujeme, když si uvědomíme, že se musí sklánět, kdykoli chtějí projít dveřmi. Život vysokých lidí není úplně snadný. Nejvyšší muži v historii, kteří se svou výškou dokonce proslavili v médiích, by o tom mohli vyprávět své, jak píše server All That’s Interesting.

Titul nejvyššího muže nikdy není trvalý. Jednou vás někdo přeroste, nebo zemřete a vaším následovníkem se stane někdo další. Výška těchto tří významných mužů nebyla až tak odlišná. Měli navíc mnoho společného.

Všichni se totiž potýkali s problémy v běžném životě. Museli se sklánět, kdykoli s někým mluvili, často je bolelo za krkem, mívali problémy s páteří. Navíc se stali zajímavostí pro média, což nebylo vždy příjemné.

Robert Wadlow

Prvním velikánem byl Robert Wadlow, který se zároveň stal úplně nejvyšším mužem v historii. Podle jeho rodiště se mu přezdívalo Obr z Altonu. Když se v roce 1918 narodil, byl velký jako běžné dítě.

Robert Wadlow

Zdroj: Profimedia

Už ve třech letech ale bylo jasné, že něco není v pořádku. Krátce po desátých narozeninách přesáhl výšku 200 centimetrů. Jeho abnormální vzrůst byl způsoben nadměrnou produkcí růstového hormonu.

Kvůli své výšce se ve věku 22 let zranil, dostal infekci do kotníku a v nemocnici zemřel. V den své smrti měřil neuvěřitelných 272 centimetrů a vážil 200 kilogramů, ačkoli byl štíhlý.

Podle mnohých vědců je velmi pravděpodobné, že kdyby nezemřel, ještě by rostl a mohl přesáhnout až třímetrovou výšku. Byl by prvním mužem v historii, kterému se to kdy povedlo.

Bao Xishun

Do roku 2009 se Číňan Bao Xishun pyšnil titulem nejvyššího muže světa a byl zapsán v Guinessově knize rekordů. Tento čínský pastevec se narodil v roce 1951 a až do 16 let byl podle okolí úplně normální.

Bao Xishun

Zdroj: Profimedia

Pak u něho ale nastala rychlá změna. Začal růst a trpět problémy s klouby. Kvůli revmatismu se musel vzdát práce v nemocnici, kde dělal se svou matkou, a od té doby se věnuje pouze hlídání stád na loukách.

V současné době je tomuto muži 69 let a měří 236 centimetrů. Ani tak ale není nejvyšším mužem světa, o rekord ho totiž před dvanácti lety připravil současný rekordman Sultan Kösen.

Sultan Kösen

Sultan Kösen se narodil roku 1982 v Turecku. Kvůli tumoru na mozku trpí několika onemocněními, která postupem času vedla k tomu, že dorostl do výšky 252 centimetrů a v roce 2009 se s tímto číslem zapsal do Guinessovy knihy rekordů.

Sultan Kosen

Zdroj: Profimedia

Kvůli své výšce Sultan nemohl dokončit vzdělání, začal proto pracovat jako farmář se svými rodiči. Brzy se ve vesnici stal oblíbeným, protože pomáhal s pracemi ve výškách, měnil žárovky a opravoval zdi tam, kde na ně jiní nedosáhli.

V současné době je Sultanovi 38 let a je stále považován za nejvyššího žijícího člověka na světě. Od roku 2014 spolupracuje s cirkusem Samoa, se kterým objíždí celý svět.

Zdroj: allthatsinteresting.com, wikipedia.org, theguardian.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články